Connect with us

Bar

Domu zdravlja uručena donacija Luke Bar vrijedna 60 hiljada eura!

Published

on

Luka Bar AD donirala je Domu zdravlja u tom gradu opremu vrijednu 60 hiljada evra. Riječ je o ginekološkom aparatu za ultrazvuk, porođajnom stolu i uređaju za elektroterapiju, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja.

“Na ovaj način je kompletirana terapijska procedura fizioterapije, odnosno fizikalne terapije. Sa druge strane, izuzetno vrijedna i važna donacija odnosi se na ultrazvučni aparat za ginekologiju koji će koristiti Domu zdravlja Bar, a porođajni sto će biti ustupljen Opštoj Bolnici Bar, odnosno odjeljenju ginekologije”, objasnila je ministarka zdravlja, dr Jelena Borovinić Bojović.

Ona se zahvalila direktoru i Odboru direktora Luke Bar i pozvala sve ostale društveno odgovorne kompanije koje imaju slične mogućnosti da ulažu u zdravstveni sistem naše države.

“Moja osnovna intencija je maksimalno unapređenje javnog zdravstva Crne Gore i poboljšanje kvaliteta zdravstvenih usluga svim građanima i građankama Crne Gore bez obzira gdje oni žive ili gdje se nalaze”, naglasila je ministarka zdravlja.

Direktor Luke Bar Ilija Pješčić rekao je da je Luka Bar odlučila da pomogne zdravstvo u svom gradu donacijom vrijednom 60 hiljada eura, nakon izuzetno uspješne poslovne godine.

„Građani će biti bogatiji za bolju i kvalietniju zdravstvenu uslugu u Domu zdravlja i bolnici Bar. Kao društveno odgovorna kompanija i ubuduće ćemo pomagati zdravstveni sistem, ali i neke druge subjekte u gradu“, poručio je Pješčić.

Donaciju Domu zdravlja uručila je predsjednica Borda direktora Luke Bar Slađana Perišić koja je naglasila da joj je veliko zadovoljstvo da u ime Luke Bar uruči donaciju Domu zdravlja.

„Nadamo se da ćemo na ovaj način na jedan simboličan način uspjeti da pomognemo Domu zdravlja u Baru, te da će ista omogućiti zaposlenima da lakše i efikasnije obavljaju svoje zadatke“, saopštila je Perišić.

Direktor Doma zdravlja Bar Vuk Vujović zahvalio se rukovodstvu Luke Bar na donaciji.

„Nadamo se i ubuduće da će ljudi i institucije dobre volje naći razumijevanja za dalje doniranje i osposobljavanje Doma zdravlja Bar i zdravstva uopšte i podizanje usluge na jedan viši nivo, čime ćemo steći veće povjerenje građana, a i pomoći ljudima u zdravstvu“, rekao je Vujović.

Bar

Lakušić: Prezentovan naučni rad „Antropogeni faktor – uzročnik pada izdašnosti izvorišta Bolje Sestre“

Published

on

Na Naučnoj konferenciji „Zaštita prirode i životne sredine: stanje, značaj i perspektive“ koja se održava od 20 – 22. septembra 2023. godine u Nacionalnom parku Prokletije, kao predstavnici DOO „Regionalni vodovod Crnogorsko primorje“, učestvuju Zoran Lakušić, Miladin Radović i mr Željko Raičević, autori naučnog rada „Antropogeni faktor – uzročnik pada izdašnosti izvorišta Bolje Sestre“.

Konferencija se organizuje povodom jubileja 15 godina rada Agencije za zaštitu životne sredine kao i 32 godine od donošenja Deklaracije o ekološkoj državi.

Tokom prezentacije, učesnicima Naučne konferencije je ukazano na antropogeni uticaj na devastaciju korita rijeke Morače i izvorišta Bolje Sestre.

Od početka funkcionisanja regionalnog vodovodnog sistema, započelo se sa nelagalnim aktivnostima eksploatacije šljunka i pijeska u koritu rijeke Morače, u okviru zona sanitarne zaštite izvorišta „Bolje Sestre“. To je dovelo do devastacije korita i priobalnog dijela rijeke Morače i problema sa izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“. Sa 2300 l/s, u kontinuiranom periodu od 10 godina, izdašnost izvorišta „Bolje Sestre“, tokom avgusta mjeseca u 2021. i 2022. godini, opala je na svega oko 265 l/s.
Devastatori su spustili dno korita rijeke Morače ispod dozvoljene granice od 10 mnv, na pojedinim sektorima čak na svega 2,5 mnv, probili vodonepropusni sloj gline i napravili ekocid neshvatljivih razmjera.

Lokalno stanovništvo u Grbavcima je ostalo bez vode u bunarima, a nivo vode je spušten za tri do četiri metra, tako da gotovo čitave godine nijesu u funkciji, upravo zbog nelegalne eksploatacije pijeska i šljunka.

Da bi provjerio svoje stavove o uzročno-posljedičnoj povezanosti nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska i pada izdašnosti izvorišta „Bolje Sestre“, Regionalni vodovod je angažovao predstavnike naučne zajednice na izradi analiza i studija.

Na Naučnoj konferenciji, istaknuto je da su predložene granice zona sanitarne zaštite, da je urađen Glavni projekat o određivanju i održavanju zona i pojaseva sanitarne zaštite za izvorište Bolje Sestre, a koji je dostavljen Upravi za vode. Ovo Društvo očekuje da će dobiti rješenje o proglašenju zona sanitarne zaštite u skladu sa Glavnim porjektom koji je adekvatno pripremljen i urađen na naučnoj bazi.

Takođe, naglašeno je da Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, u saradnji sa Regionalnim vodovodom, intenzivno sprovodi aktivnosti na realizaciji mjera za saniranje pada izdašnosti izvorišta Bolje Sestre i obezbijeđivanje dodatnih količina vode za potrebe Crnogorskog primorja.

Raduje činjenica da je na svečanom otvaranju, kao i tokom samih prezentacija, od strane gotovo svih učesnika podvučeno da se ne smije dozvoliti dalja devastacija korita rijeke Morače i izvorišta Bolje Sestre, do koje je došlo djelovanjem antropogenog uticaja.

 

Nastavi Citanje

Bar

Đurović: Crna Gora najbrže rastuća ekonomija u Evropi

Published

on

Ministar ekonomskog razvoja i turizma u tehničkom mandatu Goran Đurović kazao je da Crna Gora je najbrže rastuća ekonomija u Evropi u drugom kvartalu.

To je, kako je rekao Đurović, veliki uspijeh male države Crne Gore.

– Čestitam crnogorskoj privredi na ovako sjajnom rezultatu. Pa sada neka neko kaže da Crna Gora nije na pravom putu- napisao je Đurović na društvenoj mreži “X”.

Nastavi Citanje

Bar

Dani čuna na Skadarskom jezeru

Published

on

Festival čuna održaće se u petak, 22. septembra. Otvaranje programa je u 17:30 časova, a u 18:00h sa Vranjine počinje trka čunovima do Virpazara.  U trci učestvuju privredni riboloci sa Skadarskog jezera. Dodjela nagrada i priznanja planirana je za 19:00, a od 19:30 časova za dobar provod pobrinuće se bend Milky Wave.

Cilj festivala je promocija bogate kulturne baštine Nacionalnog parka Skadarsko jezero, čiji je jedan od simbola drveni čun. Čun je čamac karakterističan za Skadarsko jezero, koji se vjekovima tradicionalno upotrebljava za ribolov. Vještina izrade čunova uvrštena je u nacionalni registar Nematerijalnog kulturnog naslađa Crne Gore.

Organizator manifestacije je NVO ,,Fondacija za zaštitu čuna”, pod pokroviteljstvom Turističke organizacije Bar i JU Nacionalnih parkova Crne Gore.

Prijave za trku se vrše putem telefona +382 67/837-970, a rok za prijavu je do petka ujutru, 22.09.2023.

Pozivamo sve ljubitelje prirode da zajedno sa nama uživaju u manifestaciji koja baštini tradiciju starih brodova na Skadarskom jezeru.

Nastavi Citanje

U Trendu

Copyright © 2021 Nadlanu. Theme , powered by WordPress.