Connect with us

Život

I rijetka upala kičmene moždine među nuspojavama AstraZenekine vakcine

Published

on

Stručnjaci Evropske medicinske agencije (EMA) predložili su da se mogućim nuspojavama AstraZenekine vakcine protiv koronavirusa doda rijetka upala kičmene moždine, transverzalni mijelitis.

Vakcina je naišla na nekoliko prepreka, uključujući zastoj u proizvodnji i istrage regulatora usljed rijetkih slučajeva ozbiljnih nuspojava poput zgrušavanja krvi, što je dovelo do toga da nekoliko zemalja ograniči ili obustavi njegovu primjenu, porenosi agencija Hina.

EMA odbor za sigurnost je takođe ponovio svoju preporuku da se slično upozorenje primijeni i na vakcinu Džonson i Džonson.

Transverzalni melitis je upala jedne ili obje strane kičmene moždine i može da izazove slabost u rukama ili nogama, poteškoće povezane sa bešikom ili probavne smetnje.

Odbor je pregledavši podatke zaključio da je moguće da postoji uzročna veza između tih vakcina i transverzalnog mijelitisa.

Međutim, dodao je da odnos između koristi i rizika ovih vakcina ostaje nepromijenjen.

Regulatorna agencija nije pružila nikakve informacije o prijavljenom broju takvih slučajeva nakon vakcinacije, ali je navela da je informacijama o vakcini dodat i transverzalni mijelitis kao štetna reakcija nepoznate učestalosti.

Izvještaji o ozbiljnim bolestima nervnog sistema su takođe bili u središtu obustave istraživanja u ranim fazama razvoja vakcina AstraZeneke i Džonson i Džonson koja se zasniva na sličnoj tehnologiji.

Agencija je takođe predložila ažuriranje informacija o AstraZenekinoj vakcini u vezi sa zgrušavanjem krvi nakon prve doze kako bi se vidjelo da je manje takvih nuspojava zabilježeno nakon druge doze.

Od 1.809 slučajeva krvnih ugrušaka sa niskim brojem krvnih pločica zabilježenih u svijetu, 1.643 su prijavljena nakon prve doze, a 166 nakon druge doze.

Izvor: Vijesti

Budva

Desingerica napustio Budvu, otkazan mu boravak u Crnoj Gori!

Published

on

Srpski reper Dragomir Despić (31), poznatiji pod muzičkim imenom Desingerica, morao je da napusti Crnu Goru nakon što mu je Uprava policije privremeno otkazala boravak u našoj zemlji.

Despić nije imao urednu dozvolu za rad ali ni prijavljeno boravište na Crnogorskom primorju, gdje je ovog ljeta nastupao gotovo svake večeri, pišu Vijesti.

“Žao mi je što se sinoć nismo vidjeli na Top Hillu, jer sam imao nekih papiroških problema. Budva i Crna Gora su moja druga kuća i naravno da nećemo da kršimo zakone te države”, kazao je Despić u obraćanju publici na društvenim mrežama.

Muzičku karijeru počeo je 2022. godine i za kratko vrijeme pridobio je pažnju mlađe publike ali i regionalnih medija.

Zbog kontroverznih nastupa ovog ljeta često su se mogli čuti javni pozivi da se Despiću zabrani nastup u Crnoj Gori zbog “promocije pogrešnih vrijednosti”.

Krajem jula, posle nastupa gde je, pored udaranja patikom po glavi, “pljuvanja”, uvrstio i rendanje kačkavalja po publici, oglasila se potpredsjednica Opštine Budva Jasna Dokić, koja je tražila da se beogradski izvođač zabrani u Budvi.

“Moramo postaviti jasne kriterijume kada su u pitanju događaji koji se održavaju u našem gradu”, poručila je potpredsednica opštine Budva. “Poruke i “vrijednosti” koje propagira pomenuti izvođač smatramo krajnje neprimjerenim i nedopustivim. Grad Budva je grad koji podržava različitosti, ali neprimereno ponašanje nikada neće tolerisati i neće dopustiti da se takve poruke plasiraju našoj omladini”, navela je Dokić.

Njen apel nijesu uslišili budvanski ugostitelji jer je Desingerica nastupao gotovo svakog dana.

Nastavi Citanje

Iz mog ugla

“Nije normalno da privatni apartman košta koliko i dvije ležaljke i jedan suncobran na plaži za nekoliko sati”

Published

on

Jedan od izdavalaca apartmana u privatnom sektoru na crnogorskom primorju koji se na TikToku predstavlja kao Niko_Mar_10, objasnio je šta sve zamjera vlasnicima ugostiteljskih objekata zbog, kako je naveo previsokih cijena u njihovim lokalima.

“Nije više tajna kako je ljetnja sezona u Crnoj Gori ‘kaput’. Kao neko ko je ovdje rođen, ko živi i bavi se turizmom u ovoj našoj državi, tačnije izdavanjem apartmana u privatnom sektoru, jedino što mogu da kažem je da mi je neizmjerno drago zbog toga”, rekao je on na početku videa.

“Zašto? Eto zato što ste okupirali sve plaže i na njih stavili ogromne namete. Ne može više čovjek da ode na plažu i pristojno se okupa, već za tako nešto mora da izdvoji pravo malo bogatstvo. Nije normalno da apartmani u privatnom sektoru koštaju između 30 i 60 eura za dvije osobe, a da isto toliko novca morate da izdvojite za dvije ležaljke i jedan suncobran na plaži za samo nekoliko sati. Nije normalno da hamburger košta između četiri i šest eura. Nije normalno da isto toliko košta i parče pice. Nije normalno da 10 ćevapa sa malo pomfrita košta između 10 i 12 eura. Nije normalno ni da parče pohovane piletine na nekom zelenom pireu košta između 15 i 20 eura. Nije normalno da kafa košta između dva i četiri eura i isto toliko i flašica vode od 0,25″, nabrojao je.

Niko_Mar_10, obraćajući se ugostiteljima, kaže i da nije normalno “toliko toga što ste uradili i jako mi je drago što vam se sve to vraća”.

“Jedino što je žao jeste ovaj običan narod kome ste uzeli dušu, ali i pravo da uživa u ovom našem prelijepom moru“, zaključio je Niko.

Nastavi Citanje

Bar

Prihodi Nacionalnih parkova veći 94 odsto

Published

on

Nacionalni parkovi Crne Gore prihodovali su od početka godine do 14. aprila 155,76 hiljada eura što je 94,78 odsto više nego prošle godine.

Direktor NPCG, Vladimir Martinović, kazao je da su u ovu godinu ušli sa istim elanom i željom da pokažu da kroz zalaganje, rad i trud svih zaposlenih rezultati ne mogu izostati.

“To pokazuju i posljednji podaci o prihodima koji su premašili rekorde od prošle godine i ujedno najavljuju da je pred nama još jedna uspješna poslovna godina. Prošla godina bila je rekordna po svim parametrima, a i ovu smo započeli uspješno i već do sredine aprila možemo se pohvaliti prihodima koji su skoro 95 odsto veći od prošlogodišnjih”, rekao je Martinović.

Iz NPCG su kazali da je, zahvaljujući dobroj saradnji sa nadležnim institucijama, lokalnim upravama i preduzetnicima, kontinuiranoj saradnji sa turističkom privredom, ali i promocijom nacionalnih parkova na međunarodnim turističkim sajmovima povećano interesovanje posjetilaca za prirodne vrijednosti zaštićenih područja i njihovu turističku ponudu koja se zasniva na aktivnom odmoru.

Nastavi Citanje

U Trendu

Copyright © 2021 Nadlanu. Theme , powered by WordPress.