Knjiga dr Vladimira Leposavića “Uhvaćeni u vršenju svojih prava” dobila je drugo, dopunjeno izdanje, i to u ediciji prestižne beogradske izdavačke kuće Catena mundi.
Knjiga je nastala na osnovu višegodišnjeg naučnog i ličnog iskustva nekada najboljeg studenta Beogradskog univerziteta koji je minulih godina dospio u žižu javnosti kao pravni savjetnik MCP i Eparhije budimljansko nikšićke kada je zakonskim putem pokušano razbijanje Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i oduzimanje njenih hramova i imovine. Knjiga je za kratko vrijeme privukla veliku pažnju naučne, stručne i šire javnosti a dopunjeno izdanje ima specifičnu težinu zbog toga što je dopunjeno analizama vezanim za period od 2018. do 2020. godine kada je autor vodio pravnu bitku za odbranu hramova i imovine SPC u Crnoj Gori od otimača iz bivšeg režima.
Leposavić je svoju borbu za odbranu svetinja SPC u Crnoj Gori zaokružio kao autor izmijenjenog Zakona o slobodi vjeroispovjesti koji je dobio najviše ocjene međunarodne zajednice a koji je potpisao kao ministar pravde u prvoj demokratski izabranoj Vladi Crne Gore.
Leposavić je teze svog kapitalnog djela, branio i ličnim primjerom, principijelnim i naučno utemeljenim stavovima o Haškom tribunalu zbog kojih je glasovima poslanika bivšeg režima i GP URA smijenjen sa funkcije ministra, iako je po opštim ocjenama javnosti bio najuspješniji i jedini ministar Krivokapićeve vlade koji je opravdao titulu eksperta.
„U prvom dijelu rada su analizirana pitanja uzroka međunacionalnih sukoba i modaliteta unutardržavnih odnosa većine i manjine. U tom smislu, naglašeni su nalazi socijalne psihologije, poput onog o „automatizmu“ diskriminatorskog ponašanja članova (bilo koje) grupe i sublimirane antičke polemičke rasprave o pravima većine i manjine”, prokomentarisao je svoju knjigu dr Leposavić.
U knjizi se posebno govori o dužnostima pripadnika nacionalnih i vjerskih manjina danas, gdje tzv. teorija prirodne konstitucionalnosti predstavlja pokušaj da se, za određenu grupu ne tako rijetkih situacija u svjetu, ponudi do sada neizrečen koncept odavno prihvaćene legitimnosti i već postojeće prakse.
“U opštem dijelu posebno su analizirana dva konkretna međunarodna ljudska prava od izuzetnog pravnog i političkog značaja – sloboda od diskriminacije i sloboda izražavanja. Pitanje internacionalizacije i degradacije ljudskih prava povezuje materiju opšteg i posebnog dijela, služeći kao svojevrstan uvod u drugi dio knjige. Na tom mjestu se objašnjava imponujuće zaživjela ideja univerzalne zaštite osnovnih ljudskih prava, ali i poražavajuća praksa zloupotrebljavanja i manipulisanja istom”, dodao je Leposavić.
Posebni dio ove studije bavi se pitanjem položaja Srba u Crnoj Gori i zasnovan je na mojim autorskim tekstovima i analizama koje su danas široj publici gotovo nedostupne; prvi dio tekstova nastajao je u periodu od 2007. do 2017. godine – opisujući političko vrijeme od usvajanja ustava za osamostaljenu Crnu Goru do njenog prijema u NATO.
U predgovoru prvog izdanja ove knjige mitropolit Joanikije (tada vladika budimljansko-nikšićki) kazao je da se Leposavić aktuelnim i složenim pitanjem identiteta ne bavi samo kao pravnik, već se, pored njegovog ličnog znanja, koristi i kulturom uopšte.
„On se na jedan lagan način, pošto je ipak njegova struka i tematika pravo, dotiče i tema iz kulture, dotiče se Kosovskog zavjeta, predanja, tradicije, a naročito nas raduje što se dotakao i ovih bolnih pitanja, koja muče nas u Crnoj Gori. Iznio je svoj stav o NATO agresiji na SR Jugoslaviju i sa pravne tačke gledišta, a to ne treba nikako da ispustimo iz vida, jer je u pitanju golo nasilje“, rekao je mitropolit Joanikije.
On je dodao da je srpski narod karakteriše to da traume dugo nose, ali da vremenom daju pravi odgovor na probleme.
„Nadamo se da ćemo kada malo prebolimo ove traume koje su nas snašle, a tu nam je veoma važna i pravna misao, dati prave odgovore na probleme koji su nas zadesili krajem 20. i početkom 21. vijeka. Uvijek je naša istorija bila u znaku borbe za sopstveni identitet. Dr Leposavić je analizirao pripremu i sprovođenje referenduma i proglašenje pobjede na referendumu, ukazao je na ključne zloupotrebe koje su se dogodile, a još je opširnije pitanje kako je donijet ustav nezavisne države Crne Gore, kojim je sa jedne strane Crna Gora definisana kao građanska država, ali su tamo, zapravo, provučeni neki paragrafi, karakteristični za nacionalnu državu“, kazao je mitropolit na promociji u Nikšiću, aprila 2018.
Po svjedočenju bratanića blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija Jovana Radovića, kada je mitropolit pročitao Leposavićevu knjigu, javno je izrazio želju da se sa njim i upozna, ne sluteći da je riječ o unuku Gojka Vlahovića, velikog prijatelja njegovog oca Ćira. Sudbina će spojiti dr Leposavića sa mitropolitom Amfilohijem dvije godine kasnije, nakon što se Vladimir na poziv Vladike Joanikija vratio iz Amerike da pomogne u pravnoj bici za odbranu hramova i imovine SPC u Crnoj Gori od njenih progonitelja iz vrha bivšeg režima. Dopunjeno izdanje sadrži analize dešavanja i pravne bitke upravo iz tog perioda.
BIOGRAFIJA:
Dr Vladimir Leposavić rođen je 24. avgusta 1984. godine u Baru. Diplomirao je 2008. godine na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu sa prosječnom ocjenom 10. Trostruki je dobitnik nagrade Univerziteta u Beogradu za stručne radove iz oblasti pravnih i ekonomskih nauka. Specijalizirao je u oblasti međunarodnih ljudskih prava 2015. godine, na Pravnom fakultetu u Vašingtonu (American University Washington College of Law), a doktorirao na temi međunarodne zaštite manjina 2016. godine, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Autor je više monografija, naučnih studija i članaka iz oblasti međudržavnog prava i međunarodnih ljudskih prava. Član je i osnivač nekoliko strukovnih i građanskih udruženja. Od 2009. godine radio je kao predavač na univerzitetima u Beogradu i Podgorici.