Sve što je premijer Zdravko Krivokapić radio posljednjih dana bila je priprema terena za osnivanje političke partije na čijem bi čelu bio on ili ministri Milojko Spajić i Jakov Milatović, ocijenio je kolumnista i profesor filozofije Stefan Đukić.
On je u Jutarnjem programu TVCG rekao da se sve to dešava u susret važnim lokalnim izborima, među kojima je i Podgorica, gdje bi se eventualnim dobrim rezultatom amortizovao pad vlade.
Smatra i da su se Aleksa Bečić i njegova Demokratska Crna Gora u svemu postavile kao saveznik te buduće stranke.
U parlamentu se juče, kako je rekao, desilo ono što je većina i očekivala.
Sam potez premijera oko smjene potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića, kako je rekao, iznuđen je kad je već stigao prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi Crne Gore.
“Završilo se tako da su na neki način svi zadovoljni. S jedne strane dnevni red nije prošao, opozicija nije imala tu nezgodu da mora glasati za ostanak Abazovića, ali i smjenu vlade. Tako da su se potpuno izvukli. S druge strane, DF je odglumio principijelno da su htjeli da se o svemu priča”, istakao je Đukić, navodeći da su na kraju svi zadovoljni, iako se nije desilo ništa.
Govoreći o padu Vlade premijera Zdravka Krivokapića, on je rekao je to gotovo izvjesno da će se desiti.
Đukić očekuje usložnjavanje političke situacije, jer ćemo u martu, kako je rekao, ući u finiš za lokalne izbore. Sve će, ocijenio je, trajati do predsjedničkih izbora 2023. godine
Nesumnjivo je da će za obaranje vlade glasati kompletna opozicija, ali i poslanici Građanskog pokreta Ura, te poslanik Civisa Srđan Pavićević.
“Pitanje je sada da li će glasati još neko, da li će Miodrag Lekić glasati za obaranje, jer je govorio da je potpuno nezadovoljan. Pitanje je kako će glasati SNP, oni su sinoć rekli da neće glasati za obaranje vlade”, ocijenio je Đukić.
Najveće iznenađenje bi, kaže, da Vlada u parlamentu izdrži test provjere, za šta su, kako je rekao, male šanse.
Krivokapić pokazuje, kako je rekao, u posljednje vrijeme da nema političko-partijsko iskustvo: “Nesumnjivo je da je od izbora vlade u decembru 2020. godine bio u nezgodnoj situaciji da balansira. Ali očigledno da on svojim potezima je sam sebe doveo u situaciju iz koje sada ne zna kako da izađe”.
Đukić ističe da je ponašanje DF-a dosta pasivno u posljednje vrijeme, jer bi imali problema da sa svojim glasačima iskomuniciraju zašto je vlada oborena.
“Ali kad je vlada već oborena, oni tu ništa nijesu mogli da urade, i to mogu da kažu. A onda imaju drugi momenat u kojem mogu da kažu da je vlada pala, da se pojavljuje neka druga i da je bolje da je podrže oni i zadrže mjesta po dubini, umjesto da je podrži DPS ili neko drugi”, istakao je Đukić.
Demokratama je, kaže, pozicija malo gteže jer su previše buke pravili i vikali “izdaja”.
Protesti se u Crnoj Gori, kako je rekao, neće omasoviti ako nema ko će stati iza njih. Za sada, kaže, oni nemaju kritičnu masu. Siguran je i da neće biti nikakvih nemira.
“Oni bi trebalo da podrže manjinsku vladu i da čak možda delegiraju nekog svog”, rekao je Đukić.
On je komentarisao i saopštenje Episkopskog savjeta, koji je pozvao parlamentarnu većinu na rješavanje političke krize: “Izjava je bila nepotrebna. Od sticanja nezavisnosti se Crna Gora ne ponaša kao politički suveren. Nije na Crkvi da kaže kakva treba da bude vlada, kao što ni na prethodnoj vladi nije bilo da govori kako treba da crkva bude ustrojena”.
Ocijenio je nedopustivom izjavu potpredsjednika Vlade Abazovića koji je rekao da bi Amerikance trebalo pitati zašto DF ne može u Vladu: “Jel Amerikanci glasaju, da li Eskobar glasa ili su građani ti koji glasaju? Ne možemo da budemo suvereni od crkve, a nesuvereni od stranaca”.
(RTCG)