Connect with us

Iz mog ugla

U Budvi sve jasno: Dogovor ili podjele

Published

on

Piše: Filip Popović, član GO PZP Budva

Politička situacija u Budvi, prijestonici crnogorskog turizma, dovedena je do granica apsurda. Pobjednici od 30. avgusta 2020. godine, nažalost, još nisu u stanju da se dogovore oko formiranja izvršne vlasti. Za trenutnu neslogu, da ne kažemo, naizgled neprevaziđenu netrpeljivost među političkim partijama, glavnu odgovornost snose svi politički subjekti na poziciji u Opštini Budva. Međutim, mišljenja sam da pojedini politički subjekti (poput DCG, SNP-a i Prave Crne Gore) nastoje da dodatno politički opterete i obezvrijede ukazano povjerenje građana Budve sa svojim više nego hirovitim nastupima i makijavelističkim strastima (pojedinaca) koje teže da se na uštrb drugih političkih partnera zadovolje. U daljem tekstu ćemo obrazložit navedenu tvrdnju.

Prvo, koalicija ,,Za Budućnost Budve – Marko Bato Carević” je na lokalnim izborima 30. avgusta 2020. godine osvojila četrnaest odborničkih mandata (čak i ako oduzmemo dva mandata koja pripadaju SNP-u i jedan mandat koji pripada Pravoj, Demokratski front sa jedanaest mandata ostaje najdominantniji politički subjekt u Opštini Budva), što joj daje za pravo da shodno uobičajnim političkim pravilima predloži svog predstavnika za predsjednika Opštine. Naravno od strane koalicije okupljene oko DF, za predsjednika Opštine Budva predložen je Marko Bato Carević. Kasnije je taj predlog usvojen većinom glasova u Skupštini Opštine Budva. Shodno navedenom, smatramo apsurdnim i nerazumnim nastojanje onih snaga koje su glasale da se Marko Bato Carević imenuje za predsjednika Opštine, danas povuče sa te pozicije. Ovo nije rečeno iz ugla partijske apologetike već iz pozicije sve vidljivijeg razvoja Budve koja postaje primamljiv ne samo turistički, već i preduzetnički centar regiona i Evrope. Preduzetnički jer se prepoznaje duh želje i saradnje lokalnih vlasti sa domaćim i inostranim partnerima, kako bi se Budva svrstala i prepoznala kao konkurentan evropski ali autentičan endemski kraj, kojima nije cilj stvaranje koloritne razuzdanosti već jedne nužne valorizacije njene istorije i kulture.

Drugo, ako je u interesu određenog političkog subjekta koalicioni dogovor a ne izazivanje društvene i političke krize, a pri tome mislimo na partnere iz kluba Demokrata CG, Socijalističke narodne partije i Prave CG, mi u DF-u smatramo da se do tog cilja ne dolazi ucjenom i „haustorima nipodaštavanja“ ranije sklopljenog političkog ali i vrijednosnog dogovora. Stoga, ako naši partneri žele politički dogovor, moraju odustati od političke nezrelosti, a tu prije svega mislimo na nerealni zahtjev za abdikacijom predsjednika Opštine Budva. Nadamo se, da će se i kod njihovih predstavnika prepoznati i potvrditi potreba za nužnim političkim detantom, odnosno potreba za konstruktivnom politikom i pomenutim vrijednosnim dijalogom.

Treće, kao bivši odbornik, svjestan sam da kod naših dosadašnjih ali za sada „introvertnih političkih partnera“ u Budvi, postoji želja da se dezavuiše i zauzme mjesto našeg predstavnika koji obavlja dužnost predsjednika Opštine. I to je sasvim u redu ako se do tog cilja dolazi putem poštenog rada i na osnovu plodonosnih političkih ideja, a što u ovom trenutku u Budvi nije slučaj, već je u pitanju ostvarenje i zadovoljenje onih „političkih planova i hirova“ oličenih u bezizlaznim uslovljavanjima, koja su Demokratskom frontu neprihvatljiva.

Četvrto, koalicija „Za budućnost Budve – Marko Bato Carević“, na čelu sa sadašnjim predsjednikom Opštine, kao najzaslužnijim akterom dojučerašnjeg političkog i javnog prkosa politici višedecenijskog degradiranja Crne Gore i Budve od strane DPS, na prošlogodišnjim izborima zbog političkih vrijednosti koje smo isticali, pokazala je zavidnu političku snagu, a samim tim, zadobila i povjerenje građana Budve za nesmetani četvorogodišnji mandat, što podrazumijeva javno priznanje i programsko ostvarenje zacrtanih ciljeva revitalizovanja našeg grada. Svi politički subjekti iz tada opozicionih redova (među kojim su bile i kolege iz DCG, SNP-a i Prave CG) pozdravile su izborne korake i rezultate koji su ostvareni 30. avgusta 2020. godine u Budvi kao podsticajnu programsku politiku oporavka Budve. Nažalost, naredni postupci i koraci naših političkih partnera pokazali su da nisu u mogućnosti da prihvate očigledan gubitak političke marginalizacije u Budvi, pa su iz tog razloga organizovali i osmislili paravan političkih proganjanja, stigmatizacije i nekolegijalnih saopštenja, a sve u cilju da se prekroji izborna volja građana Budve. Demokratski front je pružio ruku i priliku da zajedno vodimo ovaj grad (i sada je ta ruka pružena), a na našim političkim partnerima je da odluče kako će se pozicionirati u ovoj političkoj akutnosti. Svakako da DF neće pristati na ucjene i eventualno prekrajanje izborne volje građana Budve.

Peto, neodržavanjem redovne sjednice Skupštine Opštine Budva zbog nedostatka kvoruma, to jest, zbog neprisustvovanja ostalih političkih subjekata koji čine većinu u lokalnom parlamentu, došli smo u situaciju gdje je uvođenje prinudne uprave u Opštini sasvim izvjesna stvar.

Poštujem saborce za slobodu iz Demokratske CG, SNP-a i Prave CG. Štaviše, sa mnogima sam u godinama i političkoj klimi patološkog proganjanja od strane bivše vlasti, prisustvovao protestima širom Crne Gore u borbi protiv režima Mila Đukanovića. Siguran sam da većina članstva iz DCG, SNP-a i Prave CG dijeli naše stavove, odnosno da je potrebno bezuslovno formiranje vlasti u Opštini Budva, jer isti nisu „prćija“ i potreba samo određenog političkog kružooka već potreba nužne saradnje između političkih subjekata koji su na pređašnjim izborima odbili svaki oblik prezrene pokornosti i odanosti reliktima bivšeg režima. Zajedno smo se borili da srušimo jedan, kako smo i rekli, dekadentni sistem i nećemo dozvoliti da se iznjedri još jedna „sistemska ekspozitura“. Dozovite se pameti i dogovorite se.

Što se tiče DF-a i naše političke budućnosti, mi imamo samo dva puta, jedan od njih je svakako dogovor sa našim političkim partnerima, prije svega radi interesa građana Budve jer nam predstoji egzistencijalno važna turistička sezona koja će zbog nesrećnih dešavanja u Ukrajini biti složena i opterećena međunarodnim ishodima. U slučaju da ne dođe do dogovora između političkih partnera u Budvi, Demokratskom frontu ostaje drugi put, a to je put izbornog trijumfa i potvrđivanja ostvarenih rezultata od strane građana Budve. Ubijeđen sam da je politička snaga Demokratskog fronta u Budvi identična ili čak i veća od one koja je pokazana 30. avgusta 2020. godine, tako da se ne bojimo izbora ali naravno, prije svega preferiramo politički dogovor.

I na kraju kao neko ko je nastupao konstruktivno i dobronamjerno u javnosti, uvjek sam težio dogovoru pobjednika sa pređašnjih izbora. Sada isto poručujem političkim partnerima da odustanu od zahtjeva abdikacije Marka Bata Carevića kao čovjeka koji je najzaslužniji za pobjedu naše koaliciji, i što je najvažnije, da potpišu koalicioni sporazum kojim će se svi politički subjekti iz pobjedničke koalicije obavezati na samo jedan cilj a to je opšte dobro građana Budve.

Izvor: ETOS

Continue Reading
Ostavi Komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Iz mog ugla

“Nije normalno da privatni apartman košta koliko i dvije ležaljke i jedan suncobran na plaži za nekoliko sati”

Published

on

Jedan od izdavalaca apartmana u privatnom sektoru na crnogorskom primorju koji se na TikToku predstavlja kao Niko_Mar_10, objasnio je šta sve zamjera vlasnicima ugostiteljskih objekata zbog, kako je naveo previsokih cijena u njihovim lokalima.

“Nije više tajna kako je ljetnja sezona u Crnoj Gori ‘kaput’. Kao neko ko je ovdje rođen, ko živi i bavi se turizmom u ovoj našoj državi, tačnije izdavanjem apartmana u privatnom sektoru, jedino što mogu da kažem je da mi je neizmjerno drago zbog toga”, rekao je on na početku videa.

“Zašto? Eto zato što ste okupirali sve plaže i na njih stavili ogromne namete. Ne može više čovjek da ode na plažu i pristojno se okupa, već za tako nešto mora da izdvoji pravo malo bogatstvo. Nije normalno da apartmani u privatnom sektoru koštaju između 30 i 60 eura za dvije osobe, a da isto toliko novca morate da izdvojite za dvije ležaljke i jedan suncobran na plaži za samo nekoliko sati. Nije normalno da hamburger košta između četiri i šest eura. Nije normalno da isto toliko košta i parče pice. Nije normalno da 10 ćevapa sa malo pomfrita košta između 10 i 12 eura. Nije normalno ni da parče pohovane piletine na nekom zelenom pireu košta između 15 i 20 eura. Nije normalno da kafa košta između dva i četiri eura i isto toliko i flašica vode od 0,25″, nabrojao je.

Niko_Mar_10, obraćajući se ugostiteljima, kaže i da nije normalno “toliko toga što ste uradili i jako mi je drago što vam se sve to vraća”.

“Jedino što je žao jeste ovaj običan narod kome ste uzeli dušu, ali i pravo da uživa u ovom našem prelijepom moru“, zaključio je Niko.

Nastavi Citanje

Bar

Dvorske tajne najljepše barske palate

Published

on

PIŠE: Mladen STOJOVIĆ

Malo Barana, da ne govorimo o široj javnosti, zna da centar ovog grada nosi ime po palati koju je sagradio srpski monarh Petar Karađorđević na placu koji je njegov tast Kralj Nikola Petrović prethodno poklonio vojvodi Miljanu Vešoviću!

Ljetnji dvorac Kralja Nikole najstarija je, a po mnogima i dalje najljepša građevina u gradskom jezgru Bara. Palata u kojoj je duže od pet decenija smješten Zavičajni muzej najvećeg crnogorskog primorskog grada, sazidana je 1883. godine na ruševinama nekadašnjeg Selim – begovog saraja koji je dignut u vazduh tokom opsade Bara 1877.

Ako je vjerovati izvorima Gavra Vukovića, koji je krajem 19. vijeka bio ministar spoljnjih djela Knjaževine Crne Gore, za rušenje palate Selim-bega Mustafagića, posljednjeg turskog gospodara Bara, bio je odgovoran niko drugi do poslednji monarh Crne Gore, u to vrijeme sa titulom Knjaza Nikola i Petrović. Preciznije čuveni Vojvoda pop Ilija Plamenac koji je od Knjaza dobio komandu da, u strogoj konspiraciji, “posoli” palatu barutom.

Razlog dizanja palate turskog bega, međutim, nije bio nikakav patriotski diverzantski podvig čuvenog crmničkog junaka, niti ingeniozni strateški plan crnogorskog vladara tokom oslobađanja Bara. Jer, centar grada i njemu sva turska činovnička i vojna uprava koju su Crnogorci pokušavali  da istjeraju nalazio se u bedemima srednjevjekovne tvrđave uvučene 5 kilometara od obale u brdima. Dok je Selim begov saraj bio tik iznad najljepše pješčane plaže barskog zaliva, gdje se danas nalazi centar Bara Topolica.

Gavro Vuković u svojim memoarima piše da je Knjaz Nikola tokom tromjesečne opsade barske tvrđave često pogledivao ka palate Selim Bega na pjeni od mora, diveći joj se kako sija.

Vuković piše da je “u tim momentima posmatranja” Selim-begove palate na Topolici iz Beča stigla depeša da je Srbija ponovo stupila u rat protiv Turske te da se knjaz “prepao” da “Srbijanci ne pošalju jedno odjeljenje vojske preko Sandžaka” i zauzmu Bijelo Polje i Berane.

Pošto je crnogorska vojska obsadila “barsku tvrđavu”, knjaz Nikola ologorio je na turskoj karauli Ribnjiku, odakle je posmatrao čarobnu panoramu barsku. Odatle je ugledao Selim-begov kijosk da se bijeli na morskoj obali, kao galeb. Izdaleka, Kijosk izgledaše malen, samo što bijaše na prelijepom mjestu”, piše Vuković u svojim memoarima.

Na ovu vijest, Knjaz Nikola reagovao je munjevito pozvavši u pomoć u to doba jednog od najboljih i najumnijih crnogorskih vojskovođa, čuvenog vojvodu Miljana Vukovog Vešovića.

Stoga pozva vojvodu Miljana da s iste stope hita u Vasojeviće, dastupi u odnošaje sa komandantom srpskiih trupa I da mu spriječi prelazak preko rijeke Lješnice, put Berana. Prije kretanja, pozva ga da mu dadne hitne instrukcije, pada bi ga obodrio da brani svoje inspiacije, u prisustvu mnogo glavara reče: “Vidiš li, vojvoda, onu bijelu kulu kod mora, darivam ti ju, dau njoj odmaraš tvoje zaslužne kosti kad ostariš”. Vojvoda Miljan hitno pođe u Vasojeviće, bezda je izbliza vidio taj Knjažev dar. Koliko su god crnogorski glavari  zavidljivi jedan prema drugome, ipak su oduševljeno priznali da je vojvoda Miljan zaslužio, jer je smatran za prvog meću prvijema”,  napisao je Vuković.

Vojvoda Miljan, međutim, nije imao priliku da odmori junačke kosti pred kraj života u palate turskog bega smještenoj u rajskom ambijentu Barskog zaliva. Prema riječima ministra spoljnjih djela i prvog crnogorskog pravnika, Gavra Vukovića, knjaz se ubrzo nakon što je poklonio palate vasojevićkom vojvodi, predomislio.

Knjaz, čim se opustio kod svog odavno željenog mora, najprije ušao je u Selim-begov kijosk. Veličina i ljepota kijoska frapirala ga je. Taj kijosk, tak lijep, a još sa gledišta istorijskog, od hercega Šćepana, Knjaz je zamislio da bi dostojan bio za njegovo obitovanje. Stoga se odmah pokajao što ga je onako demonstrativno darovao vojvodi Miljanu. Pošto je proveo nekoliko noći u njem, još bolje mu se dopao”, napisao je Vuković.

Po njegovom sjećanju Knjaz Nikola je “nemogav trgnuti svoju knjaževsku riječ da uzme kijosk za sebe” pozvao svojeg  “u svemu povjerenika” vojvodu popa Iliju Plamenca i naredio mu da “pošto mrkne dade unijeti bačvu praha,pa da lagumiše kijosk”.

Vuković u svojim memoarima piše da je vojvoda pop Plamenac rado izvršio Knjaževu naredbu te da se u noći 28. novembra 1977. godine  osjetio jak potre. Ujutro se, piše Vuković, “na opšte iznenađenje vidio kijosk do temelja srušen”.

I zaista, na cijeloj barskoj obali Knjaz nije mogao naći ljepšega mjesta od razvaline Selim-begovog kijoska, dau dar dadne Karađorđevićima za podizanje nove vile”, piše Vuković u svojim memoarima, u odjeljku “Karađorđevići u Crnoj Gori”.

 

Priču o palati Vuković završava opaskom da se Knjaz nije osvrtao da li vojvoda Miljan ”ima kakvo pravo na razvalinama kijoska”.

Plac na kojem je počivala palata poslednjeg turskog gospodara Bara, knjaz Nikola će kao svadbeni poklon pokloniti kasnije svojoj ćerki Zorki i zetu Petru Karađorđeviću. Kako budući srpski kralj u to vrijeme nije mogao da se skrasi u rodnoj Topoli zbog sukoba sa tada vladajućom srpskom dinastijom Obrenovića, on će svoj bračni život sa ćerkom crnogorskog monarha započeti na Cetinju.

Ubrzo nakon što je dobio na poklon plac u Baru na njemu će sagraditi vilu za stanovanje koja je nazvana Topolica, po rodnom mjestu Karađorđevića – Topoli.

Po vili Topolica, kasnije ljetnjem dvorcu Kralja Nikole, i danas se zove dio barskog zaliva uz obalu na kojem se danas nalazi centar grada.

Vila Topolica bila je u to vrijeme jedina građevina u ovom dijelu barskog zaliva. Bračni par Karađorđević , međutim, nije dugo boravio u svojoj palati jer je nakon svađe sa knjazom Nikolom, koji je nakon naprasno prestao da podržava njegove dinastičke pretenzije u Srbiji nakon abdikacije Milana Obrenovića u Beogradu, Petar odselio u Švajcarsku a vilu Topolica prodao crnogorskom knjazu za 100.000 franaka.

Vila Topolica se prvobitno sastojala od prizemlja, sprata i malog podruma. Nakon što ju je otkupio od svog zeta, Knjaz Nikola je dao da se na palati  dogradi mansandra a kasnije i nova zidana ograda u kojoj se i danas nalazi jedan od njaljepših parkova u Crnoj Gori.

Palata je nakon toga dobila još raskošniju formu a u skladu sa novom funkcijom, ljetnjeg dvora, krajem 19. vijeka u neposrednj blizini sagrađena su  dva nova objekta – dvorska kapela i tzv “mali dvorac”. Nakon krunisanja Nikole I Petrovića u kralja Crne Gore 1910. godine uz palate  je dograđena  balska dvorana koja je zdanju dala izgled pravog dvorca.

Vilu Topolica ili Ljetnji dvorac Kralja Nikole je projektovao hrvatski arhitekta Josip Slade koji je na poziv crnogorskog vladara pune dvije decenije projektovao niz važnih zdanja među kojima su i Zetski dom i zgrada austrougarskog veleposlanstva na Cetinju, odnosno Dvorac knjaza Nikole u Nikšiću. Podignuta je u duhu rezidencijalnih objekata tog vremena, sa arhitektonskim elementima stilova neorenesanse i neoklasicizma.

Palata je odlukom Podgoričke skupštine iz 1918. godine konfiskovana od Kralja Nikole, nakon čega je dvorski kompleks utonuo u zapuštenost a 1927. godine namještaj iz Dvora je predat na korišćenje i čuvanje Arhibiskupiji barskoj.

Nakon Drugog svijetskog rata, Dvorac i okolni objekti korišćeni su kao stambeni prostori, a jednom periodu u njemu je bila smještena i gradska biblioteka i radnički univerzitet. Zbog zauzetosti drugih prostorija, barski Zavičajni muzej formiran 1959. godine  dugo je funkcionisao samo u jednoj kancelariji na prvom spratu. Iseljavanje stanara i pratećih institucija trajalo je, praktično, do 1977. godine, kada je muzej  izradio stalnu postavku.

Dvije godine kasnije palata će biti oštećena u katastrofalnom zeljotresu, nakon čega će biti renovirana do 1984. kada će i Dvorac i okolni objekti i park zasijati starim sjajem, ali u novom koloritu. Fasade palate prekrečene su u crvenu boju, a tek 2007. biće im vraćena oker nijansa po kojoj je Dvorac bio prepoznatljiv u godinama svog najvećeg istorijskog sjaja.

Nastavi Citanje

Iz mog ugla

Vrijeme je stalo u poslastičarnici Karađuzovića

Published

on

PIŠE: Mladen STOJOVIĆ

Sentenca američkog pop psihologa i publiciste Skota Peka da je identitet potrebno izgraditi da bi se prevazišao, kao da je ispisana u svakom detalju jedne od najstarijih ugostiteljskih radnji u Crnoj Gori, poslastičarnice Karađuzović u Starom Baru.

Svaka fotografija, natpis, zastavica, simbol, plaketa, cjenovnik, svako slovo na izlogu i natpisu na ulazu radnje, ima urezan trag vremena u kojem je ova poslastičarnica trajala na zadovoljstvo generacija Barana i njihovih gostiju koji su je pohodili. I nijedan od tih „pečata“ nije u sukobu sa drugim, iako bi u nekom drugom prostoru vjerovatno bili prepoznati kao simboli antagonih civilizacija, ideologija i kultura.

U ovom čarobonom kutku sokaka orjentalne varošice naslonjene na bedeme najstarije srednjevjekovne tvrđave južnog Jadrana prepliću su na istoj tabli ćirilica i latinica, engleski, ruski i francuski jezik… Na pultu između dvije srpske trobojke stoje crnogorska, američka, britanska i japanska… Turski i ruski barjaci se naslanjaju jedan na drugog, sa dva zida se „posmatraju“ Kemal Ataturk i Josip Broz, u vitrini jedne do drugih stoje poslastice iz epoha osmanlijskog i austrougarskog carstva…

Upravo je ova jedinstvena harmonija kojom zrači, poslastičarnicu Karađuzović učinila najprepoznatljivijim simbolom stare barske varošice, koja je poslednjih godina konačno prepoznata kao turistička atrakcija koja se ne smije zaobići prilikom posjete južnom dijelu crnogorskog primorja.

Poslastičarnica je dio porodičnog biznisa Karađuzovića, ugledne familije koja porijeklo vodi iz Anadolije, iz mjesta „Karađoz“, što bi u bukvalnom prevodu sa turskog značilo crnooki. Ime radnje, i logo firme ispisano je ćirilicom. Susret sa, na ovom mjestu tako pristajućim spojem naizgled nespojivog zbunjuje i opčarava goste već uoči ulaska u ovu prodavnicu slatkih čarolija i riznicu nostalgije.

Naši su do 1934. godine bili trgovci ali im poslovna srećau jednom trenutku okrenula leđa, bankrotirali su i moj djed Redžep Karađuzović se tada okrenuo poslastičarskom pozivu i otvorio ovu radnju. Kada je radnja otvorena, službeno pismo je ovdje bilo ćirilica, a strani jezik francuski. Kako onda tako danas, to je jednostavno dio našeg brenda“, objašnjava uz osmjeh Džengis, jedan od dvojice braće Karađuzovića koji vode poslastičarnicu u Starom Baru.

Firma Karađuzović, kojom rukovodi Bajazit, Džengisov i Agronov stric, ima i burekdžinicu na zelenoj pijaci u Baru. U obje radnje proizvodnja se odvija po istoj recepturi po kojoj je i prije 80 godina kada je otvorena poslastičarnica u Starom Baru. Svaki kolač u radnji je proizveden ručno.

Ne znam koliko će još opstajati ovaj posao. Tradicija kao da više nije saveznik. Do prije pola godine još uvijek sam bio optimista, ali sada ne vidim volju kod mladih generacija da se bave ovim zanatom“, priča Džengis dok nam uz osmjeh sa tonom gorčine dodaje „ne slušajte me, idealista sam a to je danas opasna zanimacija“.

U ponudi poslastičarnice su svi kolači sa standardnog repertoara turske ali i bečke slastičarske škole. Specijalitet su smokvice sa orasima, kadaif, gurabije i naročito sultan-sudžuk, poslasticu koja se u Crnoj Gori proizvodi samo u ovoj radnji.

Na vitrini se nalazi i providna kesica puna slatikša koji podsjećaju na male puslice. Na naše pitanje o kakvoj se poslastici radi, Džengis objašnjava da je riječ o bombonima proizvedenim na isti način na koji se to radilo i prije osam decenija.

To su bili prvi bomboni u ovom gradu“, dodaje stariji od braće Karađuzović koji sa suprugom „pokriva“ jutarnju smjenu. Mlađi Agron „dežura“ sa svojom suprugom u drugoj smjeni. Stric Bajazit Bato, glavnokomandujući firme Karađuzović, „dežura“ u radnji u centru Bara.

Karađuzovići se poslastičarskim i burekdžijskim zanatom bave neprekidno od 1934. godine, i predstavljaju najstariji porodični biznis koji traje u kontinuitetu u Baru. Poslastičarnica u Starom Baru bila je, međutim, zatvorena od 1981. do 2007. godine.

Kada je probijen tunel Sozina 1956. godine počeo je i razvoj turizma na ovom dijelu primorja. Na tom talasu smo 1962. godine otvorili poslastičarnicu u Sutomoru. Bile su to zlatne godine. Nije bilo turiste iz Srbije koji je ljetovao u Sutomoru koji nije znao za našu radnju. Iz inostranstva je dolazilo najviše Njemaca, i oni su nam bili redovne mušterije. To je period kojeg se najradije sjećam“ prisjeća se pedesetogodišnji Džengis.

Poslastičarnica u Sutomoru zatvorena je uoči sa prvim zadahom rata u kojem se raspala Jugoslavija početkom devedesetih godina.

Dolazile su loše godine i zatvorili smo radnju u Sutomoru. U tom trenutku imali smo samo jednu, u Baru. Ova u Starom Baru bila je zatvorena od 1981. jer se više nije isplatilo držati je. Renovirali smo je prije sedam godina kada je i ovdje zaživio turizam“, prisjeća se Džengis.

Poslastičarnica u Starom Baru je otvorena samo tokom ljetnje sezone.

Naši proizvodi su bez hemijskih preparata, jestivi su najviše deset dana. Zbog toga se ne isplati držati radnju otvorenom kada nema dovoljno gostiju“, objašnjava Džengis.

Jedini detalj koji nas je, prilikom posjete čuvenoj poslastičarnici u Starom Baru zbunio, bila je flaša maslinovog ulja na vitrini u kojoj su kolači.

Kada s jeseni zatvorimo radnju, bavimo se maslinarstvom. I u tom se poslu držimo tradicije i radimo ga na isti način na koji su naši preci“, kaže nam Dženkis.

Na rastanku od njega saznajemo još jedan detalj koji govori o zaustavljenom vremenu u ovo magičnoj prodavnici slatkiša epohe za nama: Kada zbog velikih obaveza u dvije radnje ne stignu na vrijeme da otvore radnju u Starom Baru, učini to umjesto njih prijatelj i vlasnik susjedne konobe Spilja Ljubo Karanikić.

Ako zakasnimo, znamo da je Ljubo otvorio i našu i svoju radnju. Često usluži goste ranoranioce, ostavi novac na pultu“, priča uz osmjeh Džengis.

 

(Reportaža objavljena 31. avgusta 2014.)

 

 

Nastavi Citanje

U Trendu

Copyright © 2021 Nadlanu. Theme , powered by WordPress.