Connect with us

Budva

Opština Budva traži od Vrhovne državne tužiteljke da “pročešlja” sporazum Katnića i Marovića!

Published

on

Sekretarijat za zaštitu imovine Opštine Budva zatražio je od v. d. vrhovne državne tužiteljke i predsjednice Tužilačkog savjeta Maje Jovanović da se preispita rad Specijalnog državnog tužilaštva prilikom sklapanja sporazuma o priznanju krivice sa šefom budvanske organizovane kriminalne grupe (OKG) Svetozarom Marovićem i njenim članovima.

Prigovor Maji Jovanović uputio je sekretar za zaštitu imovine Đorđe Zenović zbog sumnje da je, kako se navodi, višestruko precijenjena imovina koju su Marović i članovi kriminalne grupe ponudili kao garanciju da će Budvi vratiti milionski iznos koji su pokrali.

U prigovoru u koji su “Vijesti” imale uvid od Tužilačkog savjeta se zahtijeva da se, prije svega, “pročešlja” rad tužilaštva na čijem čelu je u vrijeme sklapanja sporazuma o priznanju krivice bio Milivoje Katnić.

Na ovakav potez, Zenović (Demokrate) se odlučio nakon što se od prodaje kompletne imovine Marovića, ponuđene kao garancija, u opštinsku kasu slila tek četvrtina od 1,09 miliona eura, koliko je odbjegli Budvanin bio dužan da uplati na ime imovine štete koju je njegova krimi-grupa nanijela gradu.

U ime Sekretarijata za zaštitu imovine Opštine Budva podnosim vam prijavu na rad državnih tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštava u odnosu na primjenu instituta sporazuma o priznanju krivice. Naime, izražavam otvorenu sumnju u savjestan rad i postupanje nadležni tužilaca i rukovodilaca državnih tužilaštva, a prije svih Specijalnog državnog tužilaštva u pogledu zaključenja sporazuma o priznanju krivice sa licima za koje je postojala osnovana sumnja da su oštetili budžet Opštine Budva u ranijem periodu. U javnosti su vrlo dobro prepoznati predmeti za koje su godinama podnošene krivične prijave zbog postojanja osnovane sumnje da su radnjama državnih, lokalnih funkcionera i drugih lica počinjena krivična djela kojima je budžet Opštine oštećen”, napisao je Zenović.

Naglasio je da je jedan broj tih krivičnih postupaka okončan postizanjem sporazuma sa nadležnim tužilaštvom, na osnovu kojih su donesene pravosnažne sudske presude kojima su osuđeni bili dužni da Opštini Budva nadoknade počinjenu novčanu štetu.

Kao sredstvo obezbjeđenja naknade dosuđene novčane štete tužilaštvo je prihvatilo nepokretnu imovinu čija vrijednost u najvećem broju slučajeva po našoj ocjeni nije odgovarala visini dosuđenog obeštećenja”, navodi Zenović.

Dodaje da su u pojedinim slučajevima, u kojima je Opština Budva zahtijevala od tužilaštva da joj se dostavi procjena vrijednosti nepokretne imovine koja je bila garancija za isplatu štete po presudama, dobijali odgovore da procjene uživaju određeni stepen tajnosti.

Zbog toga nijesmo bili u mogućnosti da se uvjerimo u transparentan i zakonit postupak vršenja procjene, što dodatno otvara sumnju u zloupotrebe koje su vršene. U konačnom, donošenjem pravosnažne sudske presude na osnovu sporazuma Opština Budva je izgubila mogućnost da ponovo otvara okončane postupke, iako smatramo da visine dosuđenih iznosa nijesu vrijednosno adekvatno pokrivene garancijama u vidu nepokretne imovine. Iz tog razloga smo sada u situaciji da nakon prodaje nepokretne imovine koja je dosuđivana kao sredstvo obezbjeđenja ne uspijevamo da dobijemo ni četvrti dio iznosa koji se Opštini Budva morao uplatiti po osnovu pravosnažnih presuda”, istakao je Zenović.

Naglasio je da je takav primjer sa imovinom koja je Budvi dodijeljena kao sredstvo obezbjeđenja po presudi Višeg suda u slučaju Svetozara Marovića.

Slična situacija je i sa ostalim predmetima u kojima se Opština nalazi na strani oštećenog. Kao organ koji je nadležan da se stara o imovini Opštine Budva i njenih građana, nadam se da ćete uvažiti ovaj naš prigovor, da ćete razumjeti situaciju u koju smo dovedeni usljed, po našem mišljenu, očigledne zloupotrebe instituta sporazuma o priznanju krivice i nesavjesnog rada nadležnih tužilaca i rukovodilaca tužilaštva”.

Marović je zaključio sporazum o priznanju krivice pred Specijalnim državnim tužilaštvom kojim je tada rukovodio Katnić, i obavezao se, kasnije i sudskom presudom, da će da nadoknadi 1.096.481 eura na ime imovinske koristi koju je stekla organizovana grupa kojom je rukovodio.

Početkom aprila, Opština Budva preuzela je po upola manjoj procijenjoj cijeni đedovinu Marovića, jer na ročištu nije bilo zainteresovanih za kupovinu. Opština je tada ponudila ukupno 65.322 eura za tri parcele na Jazu i Krimovici koje su bile na ponovoljenom drugom ročištu. Postupak prodaje Marovićeve imovine započeo je još u novembru 2019. godine, od kada se praktično stalno odlagao, a prošlo je govoto četiri i po godine od kada je Marović morao da izmiri milionski iznos. Naime, 10. oktobar 2017. bio je krajnji rok, na koji se prilikom izricanja presude u podgoričkom Višem sudu, a nakon postizanja sporazuma sa SDT-om, Marović obavezao da će nadoknaditi 1,09 miliona eura.

Prodajom imovine Opština je naplatila oko 80 hiljada eura, a prethodno je po istom principu po upola manjoj cijeni preuzela hektar zemlje u Mrčevom polju za 225.000 eura od Marovićevog sina Miloša, koji je tom zemljom garantovao da će njegov otac izmiriti dug.

Preostalo je da Opština naplati još oko 800.000 eura, i to blokadom penzije starijeg Marovića – mjesečno po 239 eura.

Opština bi i tu mogla da ostane kratkih rukova, jer je Marović prije nekoliko mjeseci tužio Budvu osporavajući rješenje javnog izvršitelja po kome mu se od penzije uzima 239 eura. Tužbom je obuhvaćena i prodaja nekretnina koje nije prilikom zaključenja sporazuma o priznanju krivice sa SDT naveo kao garanciju.

Marović je uhapšen u decembru 2015. godine, da bi u maju sljedeće bio pušten iz spuškog zatvora nakon što je priznao krivicu i zaključio sporazum koji je verifikovao Viši sud.

Potom se domogao Beograda, od kada mu se gubi “svaki trag”, jer srbijanske državne institucije navodno ne mogu da pronađu Marovića, za kojim je Crna Gora raspisala potjernicu.

Vlada je više puta od Srbije tražila izručenje Marovića.

Glavna kazna kojom je stariji Marović osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora od tri godine i devet mjeseci, apsolutno zastarijeva 10. oktobra 2026. godine.

Marović je nadavno optužio predsjednika Crne Gore i nekadašnjeg stranačkog kolegu Mila Đukanovića da se nezakonito obogatio, privatizujući državu.

U otvorenom pismu, između ostalog je napisao da su “vršili pritisak na svjedoke” da moraju biti protiv njega, kako bi se oglasio krivim…

Ja imam snimljeno svjedočenje njihovog straha… Nisi znao nikoga ni iz Tužilaštva, niti SDT i nisi se nikada sreo sa njima, iako si mi pričao to jutro pred hapšenje da si mu lično rekao da treba da se sporimo pred sudom ako već mora sa slobode, a ne iz samice”, napisao je Marović.

Đukanović je odgovorio da Marović piše neistine, a iz Specijalnog tužilaštva saopštili su da će provjeriti navode nekada moćnog Budvanina.

(Vijesti)

Continue Reading
Ostavi Komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Budva

Nikola Jovanović : Umišljenost im je ispred interesa građana Budve!

Published

on

Lider političke grupacije „Budva naš grad“ Nikola Jovanović saopštio je da se niko nije odazvao pozivu koji je uputio prošle sedmice, te da će danas zvanično poslati pozive svim politričkim učesnicima lokalnih izbora u Budvi.

Jovanović je to naveo u video poruci objavljenoj na Fejsbuk nalogu stranke „Budva naš grad“.

„Na javni poziv koji je upućen dva dana nakon izbora, još uvijek nije se odazvao niko od političkih aktera izbora. Očigledno je da je njima bitniji formalni poziv i da im je ispod časti da se na javni apel odazovu i da se dogovorimo terminu sastanka. Time su pokazali da im je njihova umišljenost iznad dobrobita građana Budve. Meni lično nije i nikada neće biti“, rekao je Jovanović.

Kako je dodao, „zbog toga ću u toku današnjeg dana uputiti pojedinačne pozive političkih učesnicima izbora sa predlogom termina održavanja sastanka kako bismo razgovarali o onih pet tačaka koje smo uputili u javnom pozivu za spas Budve i stabilizaciju prilika“.

„Nama lično u ‘Budvi naš grad’ neće određivati kako ćemo pisati saopštenja i upućivati pozive. Smatram krajnje nepristojim da bilo ko u našem dvorištu uređuje naše odnose. Zbog toga ih pozivam još jednom da interes grada i interesa građana stave na prvom mjestu, jer su građani Budve odredili mjeru svima nama 17. novembra“, naglasio je Jovanović.

Nastavi Citanje

Budva

Tender za zakup plaža i dalje na čekanju

Published

on

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom do kraja oktobra trebalo je da objavi novi tender za zakup crnogorskih plaža, međutim on nije raspisan niti u ovom državnom preduzeću imaju precizni datum kada bi to moglo da se desi.

Morsko dobro je planiralo da početkom ove godine donese novi cjenovnik početnih naknada za korišćenje morskog dobra koji će donijeti izvjesno povećanje cijena zakupa kupališta, kao i da prednost bivših korisnika plaža u novom tenderskom postupku zaustavi, odnosno, da otvori mogućnost da kupališta dobiju nove zakupce i na taj način omogući pravičnu tržišnu utakmicu.

Međutim, ovaj posao po početka ovogodišnje ljetne turističke sezone 1. maja nije završen jer Vlada i Ministarstvo prostornog planiranja, kojim je tada rukovodio ministar Janko Odović, nijesu na vrijeme usvojili dokumenta da bi se ova odluka sprovela, pa je Morsko dobro moralo da, kako ga je vlada obavezala, potpiše anekse ugovora sa starim zakupcima plaža uoči sezone i omogući im da plaže koriste od kraja godine, dok je novi tender na kome bi svi ravnopravno učestvovali najavljen za kraj oktobra.

Iz Morskog dobra, kojim rukovodi izvršni direktor Mladen Mikijelj “Vijestima” su kazali da će “tender biće sproveden po ispunjavanju zakonskih preduslova, odnosno donošenje dokumenta u kojem će biti sadržane lokacije kupališta i lokacije za postavljanje privremenih objekata u zoni morskog dobra”.

“Shodno zakonu, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine donosi Program privremenih objekata u zoni morskog dobra, koji nakon usvajanja ovo preduzeće sprovodi za lokacije planirane na katastarskim parcelama u državnom vlasništvu. Neophodno je i da Vlada shodno Zakonu o morskom dobru donese odluku kojom se uređuju uslovi, vrijeme korišćenja morskog dobra i visina naknade”, navode iz Morskog dobra na pitanje “Vijesti” kada će biti raspisan tender za crnogorska kupališta.

Kako su pojasnili Morsko dobro se intenzivno bavi Atlasom crnogorskih plaža i kupališta i izmjenama i dopunama programa privremenih objekata, te da “zajedno sa Ministarstvom prostornog planiranja i Vladom ulažu sve napore da tenderski postupak počne što prije.

Na pitanje na osnovu kog člana Zakona o morskom dobru ili internog akta, Morsko dobro planira da ukine bodove zakupcima kupališta na Velikoj plaži, koje su do sada imali po osnovu imovine u zaleđu tih kupališta i izvršenih ulaganja tokom decenija zakupa, u ovom državnom preduzeću ističu da zakonom nijesu definisani obavezni kriterijumi za ocjenu i vrednovanje ponuda.

“Već se vrednovanje vrši na osnovu utvrđenih kriterijuma iz tenderske dokumentacije. Isti su sadržani u već pomenutoj Odluci koju shodno Zakonu o morskom dobru donosi Vlada”, piše u odgovoru.

U Morskom dobru tvrde da u svim narednim tenderskim postupcima neće biti privilegovanih, te da je percepcija dosadašnjih zakupaca da se radi o pravu zakupa djelova morskog dobra koje im unaprijed pripada ili da imaju preče pravo pogrešna i da je neopohodno korigovati je.

“Na način da isti percipiraju učešće i takmičenje na tenderu za korišćenje državne imovine kao ozbiljan poslovni poduhvat, a ne kao formu koju je potrebno zadovoljiti dostavljanjem određene dokumentacije, sa unaprijed poznatim rezultatom”, navode u Morskom dobru.

Dodali su da su “sproveli niz aktivnosti i uložili naporan trud i rad u cilju iznalaženja mogućnosti za obezbjeđenje ravnopravnog učešća svih zainteresovanih u predstojećem tenderskom ciklusu”

“Neophodno je definisati uslove koji bi podstakli da se državna imovina ustupa transparentno, pod unaprijed definisanim fer i poštenim uslovima, i da se valorizuje više nego u prethodnom periodu, omogućavanjem učestvovanja u tržišnoj utakmici na ravnopravnim osnovama, te dati mogućnost da zakupci državne imovine mogu biti i nova lica, a ujedno omogućiti i licima koja su u prethodnom periodu bili zakupci da to budu i u novom tenderskom ciklusu, pod uslovom da ponude veću cijenu prilikom prikupljanja ponuda”, navode iz državnog preduzeća.

Naglašava se da je tokom prethodnih godina urađeno geodetsko snimanje cjelokupne obale, kao i detaljan obilazak terena u cilju iznalaženja najboljih rješenja za izgled, funkcionalnost i oplemenjivanje prostora zone morskog dobra u cilju zadovoljenja potreba građana i turista, te da je urađena metodologija u svrhu izrade novog Cjenovnika za zakup morskog dobra, koja je urađena kao naučno-istraživački dokument i na stručan i koncizan način dala smjernice za izradu cjenovnika.

“Svrha ovog istraživanja bila je da pruži uvid u makroekonomska kretanja i trendove u sektoru turizma u prethodnom periodu, a koja ukazuju na potrebu za povećanjem naknada za korišćenje-zakup morskog dobra u narednom periodu, kao što su porast inflacije, ekspanzija turizma nakon epidemiološke krize izazvane virusom COVID-19 i sve veća atraktivnost Crne Gore kao turističke destinacije, nepromijenjena visina naknada u prethodnom periodu koji je obilježen povećanjem cijena u praktično svim granama, uključujući i cijene turističkih usluga, intenziviranje investicija Javnog preduzeća u infrastrukturne i razvojne projekte u zonama morskog dobra… “, kazali su iz Morskog dobra.

Zakupci bili upoznati sa detaljima javnog poziva

Na pitanje na osnovu kog člana Zakona o morskom dobra Morsko dobro planira da planira da otvori nova kupališta na Velikoj plaži i nove zakupce uvede u dio posjeda koji sada imaju dugogodišnji zakupci, koji su sami radili infrastrukturu, u državnom preduzeću ističu da se kupališta planiraju i kategorišu dokumentima privremenog karaktera.

“Od početka davanja u zakup, od osnivanja preduzeća, zahvati i granice – površine i dužine kupališta, više puta su mijenjane, te se ne radi o novoj pojavi, već se radi o dokumentu koji je podložan izmjeni, odnosno novom sistemu planiranja, a kojim država planira prostor radi ustupanja na korišćenje. Javnim pozivima u 2019. godini na kojima su svi dosadašnji korisnici učestvovali u svojstvu ponuđača, bilo je definisano da se lokacije ustupaju bez postavljenih objekata i infrastrukturne opremljenosti, te su svi ponuđači bili upućeni da su dužni da sami infrastrukturno opreme lokacije koje zakupljuju”, navode iz preduzeća.

Pojasnili su da se svim lokacijama pristupa preko postojećih staza i pristupnih komunikacija.

“A ako je jedini pristup lokaciji preko privatne parcele, izabrani ponuđač je dužan da obezbijedi saglasnost vlasnika, što je bilo definisano tekstom javnog poziva”, istakli su iz preduzeća.

(Vijesti)

Nastavi Citanje

Budva

Mikijelj: Bićemo stožer buduće vlasti

Published

on

Nosilac liste “Za budućnost Budve-Budva mora naprijed-Mladen Mikijelj” Mladen Mikijelj saopštio je da je ta lista ponovo pobijedila na izborima u Budvi.

On je rekao da će ta lista biti stožer buduće vlasti u Budvi.

“Ne samo da smo pobijedili, nego smo se primakli magičnoj cifri od 3.000 glasova. Ako se svi budu pridržavali onoga što su pričali u predizbornoj kampanji treba da formiramo vlast bez DPS-a (Demokratska partija socijalista), a da ključnu odgovornost u vođenju Budve preuzmemo upravo mi”, istakao je Mikijelj na konferenciji za medije.

Mikijelj je kazao da je najveći uspjeh to što su uspjeli da ostanu na okupu više od šest mjeseci, kao i da je uvjeren da će uspješno preuzeti odgovornost za budućnost Budve.

On je pozvao sve one koji ne žele da se DPS ne vrati na vlast da sjednu za pregovarački sto.

“Budvi je dosta tapkanja u mjestu, izgubili smo gotovo godinu dana… Kako je izgledala Budva bez nas na pozicijima odlučivanja najbolje se vidjelo tokom prethodne ljetnje turističke sezone. Uvjeren sam da građani Budve to ne žele, nego žele da se stvori politička stabilnost u Budvi, da se formira jedna stabilna vlast, da imamo vremena da pripremimo narednu ljetnju turističku sezonu”, rekao je Mikijelj.

Prema preliminarnim nezvaničnim rezultatima sa svih izbornih mjesta, iz izbornog štaba PES-Demokrate, lista “Za budućnost Budve-Budva mora naprijed-Mladen Mikijelj” dobila je 25,93 odsto glasova, odnosno 2.979 glasova ili devet mandata.

Nastavi Citanje

U Trendu

Copyright © 2021 Nadlanu. Theme , powered by WordPress.