PIŠE: Nela Dabanović, profesor filozofije i kandidat UCG za odbornika u Skupštini opštine Bar
Praveći priču oko našeg budućeg angažovanja, željeli smo sebi da postavimo ciljeve koji su dostižni.
Osluškivali smo pažljivo našu zajednicu i shvatili da moramo misliti o održivim projektima, koji će garantovati uspjeh i zadovoljstvo naših građana. Naučili smo da ako želimo da budemo društveno odgovorni, moramo misliti unaprijed, moramo misliti za generacije koje će doći nakon nas, moramo misliti o djeci!
Grad je pun promašenih investicija, fantomskih zgrada, nerentabilnih ustanova i projekata. Ne želimo da trošimo vrijeme na kritiku, već je prepuštamo vama, dragi naši sugrađani. Naše je da ponudimo održiva rješenja.
Jedna od zgrada čija je funkcionalnost i rentabilnost dovedena u pitanje je zgrada Doma učenika i studenata „Dušan Marović“.
Rekonstrukcija jedne faze doma je okončana, pa dio zgrade funkcioniše, ali smještajni kapaciteti druge faze doma su na čekanju. Bićemo uporni sve dok Ministarstvo prosvjete Crne Gore uspješno završi i drugu fazu, postavi nova kupatila, solarne panele za uštedu energije. Kompletnim renoviranjem, dom bi bio spreman za hostelski smještaj u periodu kada učenici i studenti završe školsku godinu, a kontinuiranim prihodima bi se obezbijedilo samofinansiranje ove ustanove i još bolji smještajni kapaciteti.
Druga ključna tačka ovog projekta govori o dobro opremljenim kuhinjskim kapacitetima ove ustanove, koji ne funkcionišu u dovoljnoj mjeri. Našim planom je predviđeno da učenici, smjera kuvari, Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole, u ovom objektu obavljaju profesionalnu praksu uz asistenciju nastavnog i postojećeg osoblja. Na taj način bi se riješio veliki problem praktičnog rada, koji svaki učenik mora da prikaže školi koju pohađa, a ušlo bi se i u sledeću fazu koja bi mogla da predstavlja jednu mnogo širu priču. U kuhinji doma bi se mogli pripremati zdravi obroci i užina za svu predškolsku i školsku djecu Bara uz postojeći kadar i asistenciju profesora i djece Srednje ekonomsko-ugostiteljske škole. Naši sugrađani koji se bave uzgojem organske hrane bi bili prioritetna grupa od kojih bi nabavljali svježe voće, povrće i meso, čime bi se pomogao i rad lokalne zajednice.
Iz budžeta opštine ćemo izdvojiti dio novca za obroke naše djece, kako bi školski meni bio pristupačan svakom djetetu, dok bi za djecu koja potiču iz porodica sa teškim materijalnim stanjem ovi obroci bili besplatni. Uz pomoć nutricionista, specijalista higijene i dijetologa odlučni smo da naša djeca imalju bolje navike uz dobro izbalansirane i zdrave obroke.