Connect with us

Bar

SO Bar: KK “Mornar” duguje Sportskom centru preko 100 hiljada eura

Published

on

Košarkaški klub “Mornar Bar” duguje Sportsko-rekreativnom centru (SRC) Bar oko 130 hiljada eura. To piše u Izvještaju o radu sa finansijskim izvještajem tog lokalnog preduzeća za 2023. godinu koji je bio predmet rasprave na sjednici lokane barske skupštine koja je održana u četvrtak.

Prema tom dokumentu, KK “Mornar Bar” duguje 85.336 eura za brendiranje u 2022. godini i 24.103 eura u 2023. godini. Za zakup kancelarija u dvorani “Topolica” 2021. godini duguju 25.054 eura. U prošloj godini profit ovog lokalnog preduzeća iznosio je 650 eura što je 47 puta manje od godine prije toga dok su prihodi i rashodi veći od 692 hiljade.

Na sjednici Skupštine opštine (SO) Bar, odbornik Demokrata, Momčilo Leković, pitao je da li je bilo nekih promjena u odnosu na današnji dan i dan sastavljanja tabele sa potraživanjima odnosno dugovanjima.

Leković je tražio da i šef barke skupštine, Branislav Nenezić, to pojasni budući da se radi o ugovorima koje je on potpisao kada je bio direktor SRC-a.

“Vidimo da je direktor Janković čim je stupio na funkciju raskinuo predmetne ugovore zbog neizmirenih obaveza i isti su dati javnom izvršitelju na izvršenje. Šta se ovdje desilo? Zašto KK Mornar nije nastavio da plaća ono što je po ugovoru bio u obavezi a naročito ako uzmemo u obzir da Opština Bar ima dio vlasništva u ovom klubu. I ne samo to, nego se na čelu skupštine kluba nalazi bivši odbornik, Neđeljko Čović, koji je blizak svima vama iz vlasti”, rekao je.

Istakao je da Skupština opštine Bar svake godine izdvaja sredstva iz budžeta za finansiranje ovog kluba. Podsjetio da je Opština Bar, koja ima 30 odsto vlasništva u “Mornaru” dala ovom klubu 150 hiljada eura 2019. godine, 160 hiljada 2020. i 2021. godine, 210 hiljada 2022., 400 hiljada 2023, godine i pola miliona ove godine.

“Mislim da je to za opštinu koja ima samo 30 odsto u tom klubu sasvim dovoljno i značajan doprinos u rezultatima ovom kluba. Sad ispada da Opština Bar sama sebi duguje 134 hiljade eura”, poručio je Leković.

Ocijenio je da bi bilo korektno da danas SRC ima ne samo 650 eura plusa već preko 135 hiljada eura. Njega je zanimalo zašto prethodno rukovodstvo, odnosno Nenezić, nije postupilo kao Janković i zatražio da objasni šta stoji u ugovorima koji je potpisan sa KK “Mornar”.

Božidar Janković, direktor Sportsko-rekreativnog centra Bar, kazao je da je tačno da su postojala sporna potraživanja te da KK „Mornar Bar“ nije plaćao zakup jer, koliko on zna, su imali finansijskih problema.

“Napravili smo bili sporazum sa predsjednikom kluba, gospodinom Pavićevićem (Đorđijem), gdje smo dogovorili dinamiku otplate toga duga. Trebalo je da se plati 31. oktobra, 31. novembra i 31. decembra. Kada je prošao prvi oktobar odmah nakon nepoštovanja sporazuma koji smo napravili sa košarkaškim klubom mi smo dali na izvršenje i dio sredstava je odmah naplaćen”, kazao je Janković ali nije precizirao koliki iznos je naplaćen.

Ispričao je da kada su dva sledeća ugovora, sa većim ciframa, dali izvršitelju uložena je žalba i donijet je zaključak da se ide na sudsko odlučivanje.

Sva potraživanja su uredno fakturisali i time su morali da plate i porez na dodatu vrijendost, kazao je i dodo da kada je postao direktor, sastao se sa svim klubovima koji su dužni i tražio da oni predlože kako će da plate.

Po njegovim riječima, vlasnici KK “Mornar Bar” su godinama ulagali u sportsku dvoranu, sam klub je postigao odlične rezultate koji su za ponos čitavog grada, doveli su brojne svjetske klubove u Bar i omogućili da se u toj dvorani igra ABA liga. Da je mogao ikako da oprosti taj dug, naglasio je, on bi ga oprostio ali mu je Pavićević sam rekao da krenu u izvršenje ukoliko ne bude ispoštovan sporazum.

Nenzić je, odgovarajući na Lekovićeva pitanja, ispričao da je u decembru 2014. godine postao direktor SRC Bar i osam godina bio na njegovom čelu i nakon dvije godine po prvi put prezentovao minus jednog javnog preduzeća što nije bilo odobravano od tadašnje većine odbornika.

“Te godine sam naslijedio budžet od 210 hiljada eura. Za osam godina upravljanja tim društvom došao sam u situaciju da 16. decembra 2022. godine napustim tu funkciju sa plusom od 32 hiljade eura i na računu ostavim 96 hiljada eura“, poručio je on.

“U trenucima potpisivanja tog ugovora KK „Mornar“ je ostvarivao zaista velike rezultate. Samo to brendiranje je bilo možda kruna tih rezultate. Te godine je jedna lopta dijelila „Mornar“ od finala ABA lige i možda košarkaški bar od Evrolige. U tom trenutku ljudi iz KK Mornar imaju razumijevanja, želju i potrebu da svoj rezultat zaokruže brendiranjem “Topolice”, poručio je Nenezić.

Kada bi se rapisao javni poziv za brendiranje, ocijenio je on, niko se ne bi prijavio jer “Topolica” nije “Štark arena” a Bar nije Beograd. Dvorana “Topolica” već punih sedam godina, kako je kazao, ne bi bila u upotrebi da nije bilo dogovora tri strane – Opštine Bar, SRC-a i KK “Mornar”.

Pozvao je sve one koji misle da je kao direktor tog preduzeća nekoga oštetio pdonesu prijave nadležnim organima. Rekao je da su „dolazili i dopisi i od MANS-a i od svakoga, pa nije utvrđena nikakva nepravilnost“.

Prema Izvještaju o radu sa finansijskim izvještajem za 2023. godinu SRC-a, u koji su “Vijesti” imale uvid, ukupna dugovanja prema tom preduzeću iznose 163,718.17 eura. Među dužnicima je i firma predsjednika „Mornara“, Đorđija Pavićevića.

“Baskethand” u Pavićevićevom vlasništvu, prema izvještaju, duguje 3,705 eura za zakup teretane, vodu i struju u njoj za decembar 2023. godine.

Žena malo a fali fizičkih radnika

Janković je predstavio barskim odbornicima izvještaj za prošlu godinu i kazao da je ona završena uspješno. Kazao je da su sva sporna potraživanja koja je SRC imao predata na naplatu u zakonskoj proceduri koja sleduje.

“Trudili smo se da maksimalno podignemo nivou usluga poboljšanjem ukupne usluge, kako našim sportskim klubovima, rekreativcima, odnosno samim građanima tako i gostujućim ekipama. Veliki napori i sredstva su uložena da bi sportski objekti bili u stanju da prime svekorisnike usluga na potrebnom nivou, posebno na otvorenim terenima što je iskazalo i veliki fizički rad, naročito ljeti i stvarno smo ponosni na sve učenike u ovom procesu, jer i sami možete da vidite da je sve uredno i održavano a u ljetnjem periodu smo dodatno angažovali i stražare, radnike koji su radili treću smjenu jer je bilo dosta upada, vandala i lomljave mobilijara SRC-a”, ispričao je Janković.

Radili su na promociji, dodao je, preko sajmova i saradnjom sa Turističkom organizacijom “Bar” dobrom saradnjom sa “Crvenom zvezdom“ i “Partizanom”. On je pomenuo i više timova iz regiona i Evrope koji su imali pripreme u SRC-u.

“U izvještajnom periodu bilo je zapošljeno 32 lica, imamo neke ugovorce. Imamo veoma ozbiljne probleme da nađemo fizičku radnu snagu. Raspisali smo dva poziva za fizičke radnike. Pitao sam i sve političke partije, nema koga nisam pitao, veoma je teško da nađemo ljude koji će raditi na održavanju terena“, poručio je direktor SRC-a.

Odbornica Demokrata, Valentina Minić, zamjerila je rodnu strukturu zaposlenih budući da ovom preduzeću ima 37 odsto zaposlenih čine žene a 63 odsto su muškarci. Problematizovala je visoke reprezentacije a profit ovog preduzeća nazvala „štamparskom greškom.

Janković je, pravdajući reprezentacije kazao da one nijesu samo njegove već svih zaposlenih te da je dio toga iskorišćen za osmomatrovsku večeru za „dame iz preduzeća“. Minić mu je na to odgovorila da za Međunarodni dan žena njima nije potrebna skupa večera već jednak rodni balans i pozicije odlučivanja u SRC-u.

Pohvalila je što je povećan iznos novca koji ide u humanitarne svrhe i različite vidove pomoći kao i to što je Janković jedan od rijetkih koji je imao sluha za barske Šahiste.

Izvještaj je usvojen sa 19 glasova odbornika vladajuće koalicije, bez glasova protiv i sa četiri uzdržana glasa iz opozicije.

Bar

Ženske organizacije iz Ulcinja: Otkaz Đokvučićevoj nije dovoljan

Published

on

Ženske organizacije Ulcinja pozdravile su odluku ministarstva da Vesni Đokvučić prekine radni odnos u bolnici u Baru, nakon smrti porodilje Drite Tafe iz Ulcinja i poručile da neće stati njihova bitka za pravdu i istinu.

Tafa je preminula u subotu 2. novembra u Kliničko bolničkom centru (KBC), a nadležne institucije utvrđuju okolnosti usljed kojih je nastupila smrt. Takođe, Više državno tužilaštvo formiralo je predmet povodom tog slučaja.

Đokvučić je 13. septembra, carskim rezom porodila Tafu ali su odmah nakon toga nastupile komplikacije koje su nakon skoro 40 dana liječenja, rezultirale smrću porodilje, koja je iza sebe ostavila tri djevojčice.

Povodom toga, ženske organizacije Ulcinja u četvrtak 7. novembra, organizovale su masovan protest pod motom “Hoćemo istinu za Dritu”.

“Želimo prvo da iskažemo zahvalnost građankama i građanima opštine Ulcinj zbog veličanstvenog protesnog skupa, na kojem smo pokazali naše jedinstvo, solidarnost i želju za istinom i pravdom u tragičnim slučajevima naših porodilja u barskoj Bolnici. Hvala i svima onima koji su došli iz drugih gradova ili su poslali poruke podrške“, stoji u saopštenju.

Dodaje se “da smo znali a to se potvrdilo i nakon izjave ministra zdravlja Vojislava Šimuna, da naše institucije funkcionišu, nažalost, samo na pritisak javnosti i medija”.

“Vijest da više u barskoj bolnici neće raditi dr Vesna Đokvučić nas je obradovala. To znači da se, makar nevoljno, od strane Ministarstva zdravlja priznaje greška u ovim slučajevima. Jer, da nije toga bilo, valjda se ne bi prekinuo radni angažman sa Đokvučićevom. Pozdravljamo i najavu da će eksternu komisiju za kontrolu činjenica u ovim slučajevima činiti i inostrani eksperti”, navodi se saopštenju.

Zabrinjava, dodaje se, što čelnici bolnice u Baru ne prihvataju nikakvu odgovornost.

“Pa je logično da ministar i u ovom slučaju koristi svoja ovlašćenja i što prije ih smijeni. U svakom slučaju, istina dnevno postaje svima jasnija. Ali, treba nam i pravda, pa apelujemo na tužilaštvo da hitno okonča istragu. Dok se to ne desi i slučaj naše drage Drite Tafa, kao i Asmire Aljošević ne dobije pravni epilog, naša bitka neće stati. Dugujemo to njihovoj mladosti, njihovim porodicama i sebi samima. Istina i pravda biće ljekovite za čitavu našu zajednicu“, piše u saopštenju.

Nastavi Citanje

Bar

Radulović: Brza plovidba Skadarskim jezerom jedan je od ključnih problema

Published

on

Brza plovidba Skadarskim jezerom jedan je od ključnih problema koji moramo riješiti u narednom periodu, saopštio je ministar pomorstva Filip Radulović.

U saopštenju Ministarstva pomorstva se navodi da je on to rekao tokom sastanka sa direktoricom Nacionalnog parka Skadarsko jezero Belmom Šestović.

Dodaje se da je tokom razgovora Radulović istakao značaj Skadarskog jezera kao jednog od najvrednijih prirodnih resursa Crne Gore, te naglasio potrebu za njegovom održivom zaštitom i upravljanjem.

“Skadarsko jezero zaslužuje našu potpunu pažnju i zaštitu. Tema o kojoj smo razgovarali jeste izrada novog Zakona o sigurnosti plovidbe koji će obuhvatiti kako pomorsku, tako i unutrašnju plovidbu. Formirali smo radnu grupu koja već radi na izradi Nacrta Zakona, a ono što me raduje jeste što smo okupili predstavnike relevantnih institucija”, istakao je Radulović.

Iz Ministarstva pomorstva su naveli da će jedan od ključnih ciljeva novog zakona biti “regulisanje plovidbe na Skadarskom jezeru, sa posebnim akcentom na smanjenje prebrze plovidbe koja predstavlja ozbiljan rizik za ekosistem jezera, ali i za sigurnost posjetilaca i korisnika jezera”.

“Nažalost, prebrza plovidba predstavlja ozbiljan rizik za ekosistem jezera, ali i za sigurnost svih koji se njime koriste. Novi zakon će jasno definisati brzinu kretanja plovila, uvesti strože kontrole i sankcije za nepoštovanje tih pravila”, dodao je Radulović.

Ministar je takođe naglasio da je zaštita Skadarskog jezera obaveza svih nas, kako bi se očuvala njegova ekološka, turistička i kulturna vrijednost za buduće generacije.

“Ovaj zakon je samo prvi korak ka održivom upravljanju ovim prirodnim resursom. U narednim mjesecima ćemo intenzivirati konsultacije sa svim relevantnim institucijama, stručnjacima i zainteresovanim stranama, kako bismo zakon uskladili sa najboljim praksama i potrebama svih korisnika jezera”, zaključio je Radulović.

Iz Ministarstva pomrstva su poručili da je sastanak između Radulovića i Šestović “otvorio mogućnost za dalje korake u cilju zaštite i očuvanja Skadarskog jezera, kao i unapređenja sigurnosti plovidbe na ovom prirodnom biseru”.

Nastavi Citanje

Bar

Ulcinjani traže istinu o liječenju preminule sugrađanke

Published

on

Protestnom šetnjom od Doma zdravlja u Ulcinju do kružnog toka „Tri masline“, završen je protest „Istina za Dritu“ u organizaciji lokalnih, ženskih nevladinih organizacija i SOS telefon, posvećen nedavno preminuloj porodilji Driti Tafi (35).

Tafa je preminula u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG) u subotu 2. novembra, pod još uvijek nerazjašnjenim okolnostima, skoro 40 dana nakon što se porodila u bolnici u Baru i na svijet donijela zdravo žensko dijete.

Njena porodica sumnja da su majku tri djevojčice u smrt odvele greške ljekara a Više državno tužilaštvo formiralo je istog dana predmet po službenoj dužnosti, nakon saznanja iz medija.

U međuvremenu, obavljena je ekshumacija pokojne porodilje i čeka se nalaz obdukcije…

Na jednom od najmasovnijih protesta u istoriji Ulcinja, ispred Doma zdravlja, nošene su parole “Ulcinj vam ovo neće oprostiti”, “Ja neću da budem sledeća žrtva”, “Istina za Dritu”, “Nećemo strah, hoćemo siguran porođaj”, “ Gospodine Spajiću, Ulcinj traži istinu”…

Koordinatorka protesta iu SOS telefon Ulcinj Hatidža Neljaj kazala je da je gubitak Drite, gubitak za cijeli grad.

“Želimo istinu i samo istinu, a ona je jasna kao ovaj dan. I koliko sam tužna zbog svega, toliko sam i ponosna jer se Ulcinj ujedinio, Drita nas je ujedinila”, kazala je Neljaj. Navela je da je imala nadu da će makar oni koji su položili Hipokratovu zakletvu, govoriti istinu.

“Ali poslije jučerašnjeg saopštenja direktora bolnice u Baru i nalaza nekakve komisije, vidimo da nas do istine čeka dug i naporan posao”, kazala je Neljaj.

Direktor bolnice u Baru Igor Karišik, obavijestio je juče javnost da je Komisija za kontrolu kvaliteta u Opštoj bolnici Bar zaključila da su u liječenju Tafe i porodilje Asmire Alošević poštovana sva medicinska načela i pravila struke, u skladu sa trenutno važećim protokolima. Alošević se porodila 10. septembra takođe u barskoj bolnici ali je uslijed komplikacija hitno prebačena u KBC gdje se i danas nalazi na liječenju.

Predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu kazao je da je grad ujedinila smrt Drite.

“Neka ovaj skup bude opomena na sve devijacije u našem društvu. Neka se čuje naš glas da hoćemo ponovo naše porodilište I medicinsku zaštitu na višem nivou”, kazao je Nimanbegu.

Jedna od organizatora Hatdiža Đoni kazala je da nakon smrti Drite više nikom ne vjeruje.

“Ne vjerujem nikakvim ni internim ni eksternim komisijama. Ne vjerujem ni direktoru koji ni sam ne vjeruje u ono što saopštava medijima. Hoćemo međunarodnu ekspertizu cijelog slučaja I istinu za Dritu”, kazala je Đoni.

Na skupu su govorili I članovi porodica Tafe, Alošević I Ajre Hot, koja je prije nekolkiko godina takođe preminula nakon porođaja u barskoj bolnici. Od Drite su se oprostili I članovi njenog kolektiva, Dječjeg vrtića “Solidarnost”.

Masovnom protest, pored ostalih, prisustvovali su I Nimnabegu sa sardnicima I predsjednica SO Ulcinj Ivana Popović.

Organizatori su na kraju, pored ostalog, poručili da traže posebnu sjednicu SO Ulcinj posvećenu tom slučaju te da neće stati do javnost ne sazna istinu.

Nastavi Citanje

U Trendu

Copyright © 2021 Nadlanu. Theme , powered by WordPress.