Connect with us

Budva

Skočiđevojku blokirala i Poreska uprava

Published

on

Područna jedinica Poreske uprave u Budvi blokirala je nekadašnju vojnu bazu na rtu Skočiđevojka nadomak Reževića jer kiparska kompanija “K.D.P. promotion and investments limited” nije izmirila dug za porez u iznosu od čak 701 hiljadu eura.

To piše u listu nepokretnosti u koji su “Vijesti” imale uvid.

Hipoteka je upisana na više od 62 hiljade kvadrata zemlje na samoj obali.

“Založno pravo – hipoteka u ukupnom iznosu od 701.355 eura u korist Poreske uprave, Područna jedinica Budva” piše u katastarskoj evidenciji.

Kiprani planiraju da na rtu izgrade veliki turistički kompleks, ali im je projekat zamrznut na godinu.

Uprava za zaštitu kulturnih dobara postupajući po zahtjevu Službe glavnog gradskog arhitekte Opštine Budva početkom avgusta donijela je rješenje o uspostavljanju prethodne zaštite lokaliteta nekadašnjeg vojnog kompleksa “Skočiđevojka” u trajanju od godinu.

“Na osnovu dokumentacije Uprave za zaštitu kulturnih dobara i terenskog uvida u lokaciju, utvrđeno je da dobro posjeduje kriterijume autentičnosti i integriteta, stepena očuvanosti, a posjeduje i istorijski, arhitektonski, pejzažni, ambijentalni, tehnički, dokumentarni i drugi društveni značaj i osobenosti”, navedeno je u rješenju Uprave za zaštitu kulturnih dobara.

Dodaje se da u toku trajanja prethodne zaštite od godinu potrebno da se sprovede terensko i arhivsko istraživanje, prikupljanje relevantnih podataka u vezi sa Baterijom obalske artiljerije i kasarne “Skočiđevojka”.

“K.D.P. promotion and investments limited” podnio je nakon toga žalbu Ministarstvu kulture i medija zatraživši da taj vladin resor poništi sporno rješenje Uprave za zaštitu kulturnih dobara. Kako je “Vijestima” rečeno, nijesu još dobili odgovor.

“Rješenje je nezakonito, donijeto uz povrede pravila postupka, na osnovu pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i uz pogrešnu primjenu prava, naime, rješenje, shodno odredbi člana 2 Zakona o upravnom postupku, u obrazloženju mora da sadrži propise na osnovu kojih je donijeto, odnosno propise koji upućuju da je isto moglo biti donijeto bez izjašnjenja o rezultatima ispitnog postupka, odnosno bez učešća podnosioca žalbe kao stranke u postupku. Imajući u vidu da se u obrazloženju pobijanog rješenja prvostepeni organ nije pozvao na propis koji propisuje da se u konkretnom slučaju rješenje može donijeti bez izjašnjenja stranke o rezultatima ispitnog postupka, odnosno bez učešća stranke u postupku, zaključujemo da je pobijano rješenje donijeto uz povrede pravila postupka, što ga čini nezakonitim”, navodi se u žalbi u koju su “ Vijesti” imale uvid, a koju je podnijela advokatska kancelarija “Prelević” iz Podgorice.

“K.D.P. promotion and investments limited” je početkom jula od glavnog državnog arhitekte dobio saglasnost na izmijenjeno i dopunjeno idejno rješenje budućeg turističkog kompleksa sa pet zvjezdica na rtu Skočiđevojka. Mještani osporavaju projekata.

Izmijenjeno i dopunjeno rješenje ranije dostavljeno “Vijestima” od inostrane kompanije predviđa da je na urbanističkoj parceli br.1 ukupne površine 49.915 kvadrata predviđena izgradnja luksuznog turističkog kompleksa hotela kategorije 5 zvjezdica, kojeg čine objekat hotela i šest depadansa – vila, koji posluju po mješovitom modelu poslovanja, shodno Zakonu o turizmu i ugostiteljstvu.

“U korigovanom idejnom rješenju spratnost objekta hotela je smanjena za dvije najviše etaže, tj. za 1.645 kvadratanih metara bruto površine. Predviđena spratnost hotela iznosi od podruma, suterena, prizemlja i tri sprata do Po+Su+P+10 spratova. Duž same litice projektovano je šest depadansa – vila, spratnosti prizemlje i jedan sprat. Ukupna ostvarena bruto površina projektovanih svih objekata iznosi 61.132,22 kvadrata, dok je prema urbanističko-tehničkim uslovima maksimalno dozvoljena bruto površina iznosi 75 543.00 kvadrata. Po pitanju ostvarenih kapaciteta, ukupan broj smještajnih jedinica u planiranim objektima (hotel+depadasni-vile) iznosi 349 jedinice i 724 ležaja, dok prema UTU maksimalno dozvoljen kapacitet iznosi 1532 ležaja. U jednom krilu hotela projektovan je segment sa hotelskim sobama od ukupno 140 smještajnih jedinica, dok su u drugom krilu hotela projektovane 203 smještajne jedinice tipa apartmana, čime je ostvaren ukupan broj ležaja od 246 u hotelskim sobama i 452 ležaja u hotelskim apartmanima, dok je u depadansima – vilama ostvareno ukupno 26 ležaja”, navodi se u projektu.

Kako se ističe, posebna pažnja pri projektovanju kompleksa na UP1 je posvećena odnosu prema susjednim parcelama, te mogućem uticaju novoprojektovanih objekata na postojeće, ali i buduće objekte u njegovom okruženju.

Continue Reading
Ostavi Komentar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Budva

Nikola Jovanović : Umišljenost im je ispred interesa građana Budve!

Published

on

Lider političke grupacije „Budva naš grad“ Nikola Jovanović saopštio je da se niko nije odazvao pozivu koji je uputio prošle sedmice, te da će danas zvanično poslati pozive svim politričkim učesnicima lokalnih izbora u Budvi.

Jovanović je to naveo u video poruci objavljenoj na Fejsbuk nalogu stranke „Budva naš grad“.

„Na javni poziv koji je upućen dva dana nakon izbora, još uvijek nije se odazvao niko od političkih aktera izbora. Očigledno je da je njima bitniji formalni poziv i da im je ispod časti da se na javni apel odazovu i da se dogovorimo terminu sastanka. Time su pokazali da im je njihova umišljenost iznad dobrobita građana Budve. Meni lično nije i nikada neće biti“, rekao je Jovanović.

Kako je dodao, „zbog toga ću u toku današnjeg dana uputiti pojedinačne pozive političkih učesnicima izbora sa predlogom termina održavanja sastanka kako bismo razgovarali o onih pet tačaka koje smo uputili u javnom pozivu za spas Budve i stabilizaciju prilika“.

„Nama lično u ‘Budvi naš grad’ neće određivati kako ćemo pisati saopštenja i upućivati pozive. Smatram krajnje nepristojim da bilo ko u našem dvorištu uređuje naše odnose. Zbog toga ih pozivam još jednom da interes grada i interesa građana stave na prvom mjestu, jer su građani Budve odredili mjeru svima nama 17. novembra“, naglasio je Jovanović.

Nastavi Citanje

Budva

Tender za zakup plaža i dalje na čekanju

Published

on

Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom do kraja oktobra trebalo je da objavi novi tender za zakup crnogorskih plaža, međutim on nije raspisan niti u ovom državnom preduzeću imaju precizni datum kada bi to moglo da se desi.

Morsko dobro je planiralo da početkom ove godine donese novi cjenovnik početnih naknada za korišćenje morskog dobra koji će donijeti izvjesno povećanje cijena zakupa kupališta, kao i da prednost bivših korisnika plaža u novom tenderskom postupku zaustavi, odnosno, da otvori mogućnost da kupališta dobiju nove zakupce i na taj način omogući pravičnu tržišnu utakmicu.

Međutim, ovaj posao po početka ovogodišnje ljetne turističke sezone 1. maja nije završen jer Vlada i Ministarstvo prostornog planiranja, kojim je tada rukovodio ministar Janko Odović, nijesu na vrijeme usvojili dokumenta da bi se ova odluka sprovela, pa je Morsko dobro moralo da, kako ga je vlada obavezala, potpiše anekse ugovora sa starim zakupcima plaža uoči sezone i omogući im da plaže koriste od kraja godine, dok je novi tender na kome bi svi ravnopravno učestvovali najavljen za kraj oktobra.

Iz Morskog dobra, kojim rukovodi izvršni direktor Mladen Mikijelj “Vijestima” su kazali da će “tender biće sproveden po ispunjavanju zakonskih preduslova, odnosno donošenje dokumenta u kojem će biti sadržane lokacije kupališta i lokacije za postavljanje privremenih objekata u zoni morskog dobra”.

“Shodno zakonu, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine donosi Program privremenih objekata u zoni morskog dobra, koji nakon usvajanja ovo preduzeće sprovodi za lokacije planirane na katastarskim parcelama u državnom vlasništvu. Neophodno je i da Vlada shodno Zakonu o morskom dobru donese odluku kojom se uređuju uslovi, vrijeme korišćenja morskog dobra i visina naknade”, navode iz Morskog dobra na pitanje “Vijesti” kada će biti raspisan tender za crnogorska kupališta.

Kako su pojasnili Morsko dobro se intenzivno bavi Atlasom crnogorskih plaža i kupališta i izmjenama i dopunama programa privremenih objekata, te da “zajedno sa Ministarstvom prostornog planiranja i Vladom ulažu sve napore da tenderski postupak počne što prije.

Na pitanje na osnovu kog člana Zakona o morskom dobru ili internog akta, Morsko dobro planira da ukine bodove zakupcima kupališta na Velikoj plaži, koje su do sada imali po osnovu imovine u zaleđu tih kupališta i izvršenih ulaganja tokom decenija zakupa, u ovom državnom preduzeću ističu da zakonom nijesu definisani obavezni kriterijumi za ocjenu i vrednovanje ponuda.

“Već se vrednovanje vrši na osnovu utvrđenih kriterijuma iz tenderske dokumentacije. Isti su sadržani u već pomenutoj Odluci koju shodno Zakonu o morskom dobru donosi Vlada”, piše u odgovoru.

U Morskom dobru tvrde da u svim narednim tenderskim postupcima neće biti privilegovanih, te da je percepcija dosadašnjih zakupaca da se radi o pravu zakupa djelova morskog dobra koje im unaprijed pripada ili da imaju preče pravo pogrešna i da je neopohodno korigovati je.

“Na način da isti percipiraju učešće i takmičenje na tenderu za korišćenje državne imovine kao ozbiljan poslovni poduhvat, a ne kao formu koju je potrebno zadovoljiti dostavljanjem određene dokumentacije, sa unaprijed poznatim rezultatom”, navode u Morskom dobru.

Dodali su da su “sproveli niz aktivnosti i uložili naporan trud i rad u cilju iznalaženja mogućnosti za obezbjeđenje ravnopravnog učešća svih zainteresovanih u predstojećem tenderskom ciklusu”

“Neophodno je definisati uslove koji bi podstakli da se državna imovina ustupa transparentno, pod unaprijed definisanim fer i poštenim uslovima, i da se valorizuje više nego u prethodnom periodu, omogućavanjem učestvovanja u tržišnoj utakmici na ravnopravnim osnovama, te dati mogućnost da zakupci državne imovine mogu biti i nova lica, a ujedno omogućiti i licima koja su u prethodnom periodu bili zakupci da to budu i u novom tenderskom ciklusu, pod uslovom da ponude veću cijenu prilikom prikupljanja ponuda”, navode iz državnog preduzeća.

Naglašava se da je tokom prethodnih godina urađeno geodetsko snimanje cjelokupne obale, kao i detaljan obilazak terena u cilju iznalaženja najboljih rješenja za izgled, funkcionalnost i oplemenjivanje prostora zone morskog dobra u cilju zadovoljenja potreba građana i turista, te da je urađena metodologija u svrhu izrade novog Cjenovnika za zakup morskog dobra, koja je urađena kao naučno-istraživački dokument i na stručan i koncizan način dala smjernice za izradu cjenovnika.

“Svrha ovog istraživanja bila je da pruži uvid u makroekonomska kretanja i trendove u sektoru turizma u prethodnom periodu, a koja ukazuju na potrebu za povećanjem naknada za korišćenje-zakup morskog dobra u narednom periodu, kao što su porast inflacije, ekspanzija turizma nakon epidemiološke krize izazvane virusom COVID-19 i sve veća atraktivnost Crne Gore kao turističke destinacije, nepromijenjena visina naknada u prethodnom periodu koji je obilježen povećanjem cijena u praktično svim granama, uključujući i cijene turističkih usluga, intenziviranje investicija Javnog preduzeća u infrastrukturne i razvojne projekte u zonama morskog dobra… “, kazali su iz Morskog dobra.

Zakupci bili upoznati sa detaljima javnog poziva

Na pitanje na osnovu kog člana Zakona o morskom dobra Morsko dobro planira da planira da otvori nova kupališta na Velikoj plaži i nove zakupce uvede u dio posjeda koji sada imaju dugogodišnji zakupci, koji su sami radili infrastrukturu, u državnom preduzeću ističu da se kupališta planiraju i kategorišu dokumentima privremenog karaktera.

“Od početka davanja u zakup, od osnivanja preduzeća, zahvati i granice – površine i dužine kupališta, više puta su mijenjane, te se ne radi o novoj pojavi, već se radi o dokumentu koji je podložan izmjeni, odnosno novom sistemu planiranja, a kojim država planira prostor radi ustupanja na korišćenje. Javnim pozivima u 2019. godini na kojima su svi dosadašnji korisnici učestvovali u svojstvu ponuđača, bilo je definisano da se lokacije ustupaju bez postavljenih objekata i infrastrukturne opremljenosti, te su svi ponuđači bili upućeni da su dužni da sami infrastrukturno opreme lokacije koje zakupljuju”, navode iz preduzeća.

Pojasnili su da se svim lokacijama pristupa preko postojećih staza i pristupnih komunikacija.

“A ako je jedini pristup lokaciji preko privatne parcele, izabrani ponuđač je dužan da obezbijedi saglasnost vlasnika, što je bilo definisano tekstom javnog poziva”, istakli su iz preduzeća.

(Vijesti)

Nastavi Citanje

Budva

Mikijelj: Bićemo stožer buduće vlasti

Published

on

Nosilac liste “Za budućnost Budve-Budva mora naprijed-Mladen Mikijelj” Mladen Mikijelj saopštio je da je ta lista ponovo pobijedila na izborima u Budvi.

On je rekao da će ta lista biti stožer buduće vlasti u Budvi.

“Ne samo da smo pobijedili, nego smo se primakli magičnoj cifri od 3.000 glasova. Ako se svi budu pridržavali onoga što su pričali u predizbornoj kampanji treba da formiramo vlast bez DPS-a (Demokratska partija socijalista), a da ključnu odgovornost u vođenju Budve preuzmemo upravo mi”, istakao je Mikijelj na konferenciji za medije.

Mikijelj je kazao da je najveći uspjeh to što su uspjeli da ostanu na okupu više od šest mjeseci, kao i da je uvjeren da će uspješno preuzeti odgovornost za budućnost Budve.

On je pozvao sve one koji ne žele da se DPS ne vrati na vlast da sjednu za pregovarački sto.

“Budvi je dosta tapkanja u mjestu, izgubili smo gotovo godinu dana… Kako je izgledala Budva bez nas na pozicijima odlučivanja najbolje se vidjelo tokom prethodne ljetnje turističke sezone. Uvjeren sam da građani Budve to ne žele, nego žele da se stvori politička stabilnost u Budvi, da se formira jedna stabilna vlast, da imamo vremena da pripremimo narednu ljetnju turističku sezonu”, rekao je Mikijelj.

Prema preliminarnim nezvaničnim rezultatima sa svih izbornih mjesta, iz izbornog štaba PES-Demokrate, lista “Za budućnost Budve-Budva mora naprijed-Mladen Mikijelj” dobila je 25,93 odsto glasova, odnosno 2.979 glasova ili devet mandata.

Nastavi Citanje

U Trendu

Copyright © 2021 Nadlanu. Theme , powered by WordPress.