Premijer Zdravko Krivokapić, ministar poljoprivrede Aleksandar Stijović i predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević otvorili su danas objekat Kuće maslina u Starom Baru.
Građevinski radovi na Kući maslina počeli su u oktobru 2019. godine. Kuća maslina biće višenamjenski objekat, u kojem će se vršiti prerada i proizvoditi ulje, pakovanje i etiketiranje, održavati radionice, seminari, obuke, obučavati maslinari ali i potrošači. Za turiste, koji tokom čitave godine posjećuju Stari Bar, tu će biti prodajni i izložbeni prostor, te će se na taj način vršiti promocija crnogorskih proizvoda.
“Maslina predstavlja zajednički imenitelj Mediterana i Sredozemlja, ona je ujedinila sve ove prostore , a zahvaljujući simbolici može se iskazati kao civilizacijski doprinos kojim su obuhvaćene medicina, ekonomija, religija i filozofija. Kada pogledate pogledate samo taj jedan, najvažniji znak, koji danas treba svima nama da bude orijentir, a to je mir, onda ne čudi što je Pikaso 1949. naslikao vrlo prepoznatljivu sliku “Golubicu mira”. Ona sa sobom nosi grančicu masline i predstavlja osnovu biblijskog djelovanja. Kada je Noje bio u pomirenju između Boga i čovjeka, poslao mu je golubicu koja je donijela tu grančicu i to je bio znak spasenja i budućeg mira, koji mi do danas imamo u našem okruženju”, rekao je uoči otvaranja objekta premijer Zdravko Krivokapić.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović je istakao kako je Kuća maslina značajan događaj za maslinarstvo i za poljoprivredu, turizam, ali i za našu zemlju uopšte, pošto Crna Gora i Bar zvanično dobijaju centar maslinarstva.
“Po tome smo jedinstveni u regionu i svijetu. Kuća maslina je kruna zajedničkog rada Vlade, opštine, maslinara i svih onih koji su dali doprinos realizaciji ovog projekta. Opština Bar sa najvećim brojem maslina i najdužom tradicijom, Starom maslinom koja je i zvanično dobila potvrdu da je sa preko 2.200 godina među par najstarijih stabala u svijetu, idealna je kao lokacija za Kuću maslina. Razlog više što smo odabrali ovu lokaciju jeste i što se Bar nalazi između ulcinjskog i bokokotorskog maslinarskog reona. Stari Bar je sve posjećenija turistička lokacija i tradicionalno mjesto svih najvažnijih dešavanja u maslinarstvu, gdje se održava i poznata manifestacija Maslinijada. U Kući maslina će se vršiti prerada, i proizvoditi ulje isključivo po standardima EU, pakovanje i etiketiranje ulja, održavati radionice, seminari, obuke, obučavati maslinari ali i potrošači o organoleptičkoj ocjeni ulja. Za turiste, koji tokom čitave godine posjećuju Stari Bar, tu su prodajni i izložbeni prostor, te će se na taj način vršiti promocija crnogorskih proizvoda, ne samo od masline, već i domaćeg meda, vina, voća, i svega onog što naši vrijedni proizvođači imaju da ponude”, kazao je ministar Stijović.
Stijović je pojasnio da nakon izgradnje objekta slijedi i njegovo opremanje, a zatim i utvrđivanje sistema organizacije. Još nije odlučeno kome će biti povjereno upravljanje Kućom maslina.
”Naš prvi, inicijalni predlog je bio da Opština Bar oformi preduzeće koje bi upravljalo objektom. Razgovarali smo i o opciji da jedno od ministarstava, ili Vlada, uradi projekat za reprezentativne potrebe države, jer bi ovo bio jedini objekat na Primorju koji bi mogao da se koristi u reprezentativne svrhe, uz sve druge predviđene namjene. U narednih par dana donijećemo odluku o tome koji će model biti zastupljen”, objasnio je Stijović.
Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević istakao je zadovoljstvo što je prisustvovao svečanosti koja je organizovana od strane resornog ministarstva i Vlade Crne Gore, na kojoj je prezentovana kuća Maslina i završetak svih građevinskih radova predviđenih tenderom.
”Raduje i činjenica da se prema informacijama koje smo dobili od ministra Stijovića, proces koji se odvija par mjeseci o tehničkom prijemu objekta, privodi kraju i da će nedostajuća oprema koja je narednih dana trebala da bude isporučena, vrlo brzo biti stavljena u funkciju. Ono što zabrinjava je to što ovaj posao, od samog tehničkog prijema i ostalih aktivnosti, koje su već trebale da budu okončane, traje previše dugo. Zato već od današnjeg dana moramo da se potrudimo i uložimo dodatne napore, kako bi Kuća maslina- centar maslinarstva ne samo barskih, već svih maslinara Crne Gore, zaživio u punom sjaju”, kazao je Raičević.
Predstavnik Udruženja maslinara iz Bara Ćazim Alković je izrazio zadovoljstvo zbog otvaranja centra i naglasio spremnost Udruženja da pomogne u svim daljim aktivnostima i valorizaciji ovog projekta.
“Maslinarstvo je u Baru važna poljoprivredna grana, ali i mnogo više od toga. Maslina i maslinarstvo za Barane su način života, dio tradicije koja se sa koljena na koljeno prenosi 1000 godina. Barski maslinari su ponosi ponosni što su privilegovani da baš u našem gradu bude sagrađena Kuća maslina, čime i formalno postaje centar crnogorskog maslinarstva.
Naši preci koji su prije više od 2000 godina posadili Staru maslinu na Mirovici i druge stare masline u Baru i postavili temelje maslinarstva na ovim prostorima, postavili su, može se reći i temelje ove kuće. Nije slučajno da je ona postavljena baš ovdje uz zidine drevnog Bara. Ovo je kuća svih crnogorskih maslinara, a njena vrata treba da budu otvorena i drugim poljoprivrednim proizvođačima. Društvo maslinara Bar je bilo aktivni učesnik u svim fazama realizacije projekta, od ideje, planiranja prostora i sadržaja pa sve do konačne realizacije.